Ostatnia aktualizacja 7 grudnia 2023 przez KB
Czym nie można palić w piecu?
Zdecydowanie zakazanym materiałem do spalania w piecu jest muł węglowy, miał, węgiel brunatny, a także niesezonowane drewno.
Zakaz dotyczy głównie przetworzonych materiałów. Chodzi np. o materiały z tworzyw sztucznych albo płyt wiórowych. Nie można też spalać w piecu malowanego, lakierowanego lub impregnowanego drewna, palet. Oczywiście do pieca nie możemy wrzucać płyt paździerzowych czy paneli podłogowych. Są co prawda wykonane z drewna, ale bardzo często zawierają syntetyczny materiał, który łączy elementy drewniane. Na pewno nie powinno się też spalać płyt wiórowych, które są lakierowane na wysoki połysk. Zdecydowanie szkodliwe są też podkłady kolejowe i drewniane słupy. Choć może się wydawać, że są zrobione z drewna, to materiał wykorzystany do ich impregnacji jest rakotwórczy. Zdaniem specjalistów podkłady kolejowe nie powinny nawet znajdować się w pobliżu miejsc, gdzie mieszkają ludzie.
Czy można palić w piecu kolorowym papierem?
Sporo osób używa do palenia w piecu lub w kominku kolorowej makulatury. Łatwo jednak zauważyć, że taki zadrukowany różnymi kolorami papier trudno się spala, a na dodatek tworzy popiół, który bardzo łatwo wzlatuje kominem, przez co stanowi bardzo poważne zagrożenie pożarowe. Papier może być używany jedynie jako rozpałka. Trzeba jednak pamiętać, by używać do tego celu papieru wykorzystywanego do drukowania zwykłych, codziennych gazet.
Kara za spalanie odpadów
Uchwały antysmogowe, które wprowadzają gminy, mają ograniczyć możliwość spalania niebezpiecznych odpadów. To, czym spalamy, może być skontrolowane przez odpowiedni służby. Policja a także uprawnieni urzędnicy mają prawo wejść na teren prywatnej nieruchomości w godz. 6.00-22.00, a na teren firmy – przez całą dobę. Jeśli w wyniku kontroli zostanie stwierdzone, że właściciel pali w piecu niewłaściwymi materiałami, może nałożyć mandat do 500 zł. Jeśli mandat nie zostanie przyjęty, sprawa jest kierowana do sądu, który może nałożyć karę w wysokości aż 5 tys. złotych.
Przez cały okres grzewczy będą prowadzone kontrole bezpośrednie oraz przy użyciu drona.