Skip to main content
search
AktualnościRelacje Washougal

Delegacja z Zielonek w Stanach Zjednoczonych

By 2 listopada 202314 lutego, 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 14 lutego 2024 przez Marek Skiba

Od 16 do 24 października delegacja z naszej gminy gościła w partnerskim mieście Washougal w USA. Gminę Zielonki reprezentowali radni Magdalena Listoś i Tadeusz Łysek oraz skarbnik gminy Zielonki Agata Adamczuk. Odwiedzili oni m.in. lokalne instytucje, opowiedzieli o gminie podczas rady miasta oraz spotkali się z kongresmenami w Olympii, stolicy stanu Waszyngton.

Program wizyty był bardzo intensywny i atrakcyjny. Delegację z Polski w wyjątkowy sposób ugoszczono. Pierwszego dnia miała miejsce oficjalna wizyta w radzie miasta Washougal, gdzie w obecności radnych i pracowników urzędu została przedstawiona prezentacja na temat gminy Zielonki. W kolejnych dniach delegacja odwiedziła Olympię, stolicę stanu Waszyngton gdzie została zorganizowana sesja stowarzyszenia miast stanu Waszyngton. Uczestniczyli w niej zarówno burmistrzowie, jak i przedstawiciele organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, które wspierają poszczególne gminy w ich pracy.  Tam również oficjalnie zaprezentowano gminę Zielonki. W spotkaniu uczestniczyła także honorowa konsul RP Krystyna Wolniakowski. W kapitolu zielonecka delegacja została przyjęta przez senator Lyndę Wilson i przedstawiciela Izby Reprezentantów Paula Harrisa. Radni wymienili się doświadczeniami z amerykańskimi przyjaciółmi m.in. na temat funkcjonowania szkół, policji, straży pożarnej, samorządu lokalnego, kwestii budżetowych czy infrastruktury komunalnej. Wzruszającą chwilą było otrzymanie od Stowarzyszenia Weteranów Wojennych Stanów Zjednoczonych kilimu przedstawiającego bielika amerykańskiego.

– Celem współpracy jest wzajemna wymiana doświadczeń, inspiracja, nawiązanie międzynarodowych kontaktów między zainteresowanymi mieszkańcami partnerskich gmin. Będziemy wymieniać te nasze dobre praktyki, po to aby abyśmy mogli budować społeczność obywatelską – podsumował radny gminy Zielonki  Tadeusz Łysek, który wraz z Magdaleną Listoś i Agatą Adamczuk reprezentowali gminę Zielonki w USA. – Dziękujmy burmistrzowi Davidowi Stuebe, Michelle Wagner, Davidowi Fritzowi, Ernie Suggs, Molly Coston, Julie Russell z rady miasta Washougal oraz City Managerowi Davidowi Scottowi. Dziękuję także senator Lyndzie Wilson, Paulowi Harrisowi, honorowej konsul RP Krystynie Wolniakowski  i wielu innym, których poznaliśmy w trakcie naszej wizyty.

To kolejna współpraca zagraniczna naszej gminy. Jest ona możliwa dzięki porozumieniu partnerskim, na mocy którego obie jednostki zobowiązują się wymieniać informacje m.in. w zakresie spraw gospodarczych, społecznych, kulturalnych, środowiskowych, zawodowych, technicznych oraz promować efektywną współpracę wśród mieszkańców miasta Washougal i gminy Zielonki.

KB

Na zdjęciach delegacja z gminy Zielonki w USA.

Close Menu
 
27 maja 2024
Skip to content