Skip to main content
search
Aktualności

Do Zielonek – z kolędą

By 30 stycznia 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 30 stycznia 2018 przez admin

przeglad2Już po raz osiemnasty Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach zorganizowało Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych. Tegoroczną imprezę rozpoczął przemarsz ulicami Zielonek. Na zieloneckiej scenie wystąpiły: Małe Herody z Korzkwi, grupa kolędnicza z Zelczyny, grupa “Wataha Stacha” z Mąkolna oraz Herody z Zielonek. Nagrodzono także zwycięzców konkursu “Szopka Bożonarodzeniowa 2018”, a konkursowe prace można było podziwiać w trakcie imprezy. Zapraszamy do obejrzenia filmu: tutaj.

Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się Małe Herody z Korzkwi. W ramach projektu realizowanego przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach prowadzone były zajęcia w szkołach na terenie gminy Zielonki. Dzieci i młodzież poznawały zwyczaj kolędowania z „Herodami”, a później utworzono grupę kolędniczą „Małe Herody”. Debiut sceniczny miały w grudniu podczas Dnia Gminy Zielonki na krakowskim Rynku Głównym. Wyjątkowa grupa przygotowana przez Wojciecha Karwata, pomimo krótkiego stażu świetnie się prezentowała. Prócz króla Heroda na scenie wystąpili: Turek, Ułan, Hetman, Śmierć, Diabeł i charyzmatyczny Żyd.
„Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem” – to niektóre z kolęd i pastorałek zaśpiewanych przez grupę kolędniczą z Zelczyny. To grupa, która wystąpiła w gminie Zielonki po raz pierwszy, a przyjechała z gminy Skawina.
W nieszablonowy sposób historię o Narodzeniu Dzieciątka przedstawiała grupa „Wataha Stacha”. Prócz tradycyjnych postaci – króla Heroda czy świętej rodziny – pojawili się: przezabawna pani Ewa oraz agenci specjalni. Zabawne dialogi i zwroty akcji – tym oczarowała publiczność grupa z Mąkolna.
Herody z Zielonek to utytułowany zespół, działający przy Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Od 23 lat odgrywa tradycyjny ludowy spektakl związany ze świętami Bożego Narodzenia. Przedstawienie rozgrywa się na dworze króla Heroda, który twardą ręką rządzi poddanymi w Judei. Pewnego dnia dowiaduje się o narodzeniu się na terytorium jego królestwa dzieciątka, które ma zostać królem. Czując zagrożenie z jego strony wydaje okrutny rozkaz rzezi niewiniątek, za co czeka go kara.
Zdrowia, szczęścia wam życzymy na ten Nowy Rok. Bądźcież Państwo szczęśliwymi oraz błogosławionymi – by darzyło się w nowym roku, zieloneckie Herody okolędowały publiczność.
Na zakończenie występujące zespoły otrzymały podziękowania i dyplomy z rąk Tadeusza Nabagło, wicestarosty powiatu krakowskiego oraz Marka Płachty, dyrektora CKPiR.
Podczas imprezy wręczono także nagrody zwycięzcom konkursu „Szopka Bożonarodzeniowa”, który zorganizowało CKPiR. I miejsca zajęli Paulina Stojek w kat. klasy 0-III szkoły podstawowej i Nina Malczyk w kategorii klasy IV-VI szkoły podstawowej, a w kategorii szopka rodzinna zwyciężyli: Józef Madej z wnukami Jakubem i Wiktorem.
KB
Więcej: ALBUM

przeglad

przeglad1

przeglad3

przeglad4

przeglad5

przeglad6

Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content