Skip to main content
search
Relacje

Dulska wychodzi na scenę… czyli Narodowe Czytanie z bibliotekami w gminie Zielonki

By 6 października 2021No Comments

Ostatnia aktualizacja 6 października 2021 przez admin

NCz2012 zielonki 2

To już niepisana tradycja, że od dekady wrzesień jest miesiącem Narodowego Czytania – ogólnopolskiego przedsięwzięcia propagującego wspólną lekturę utworów zaliczanych do kanonu polskiej literatury. Podczas jego jubileuszowej dziesiątej odsłony Para Prezydencka zaprosiła Polki i Polaków do czytania na nowo „Moralności pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Jak w poprzednich latach w akcji aktywnie uczestniczyły biblioteki publiczne funkcjonujące na terenie gminy Zielonki.

W tym roku jako pierwsza spośród placówek bibliotecznych do akcji przyłączyła się filia w Węgrzcach. Narodowe Czytania miało charakter imprezy plenerowej i obyło się w pięknym otoczeniu przyrody, w znajdującym się przy budynku biblioteki ogrodzie. W wydarzeniu wzięły udział zaprzyjaźnione z książnicą mieszkanki Węgrzc i Bosutowa – klubowiczki należące do działającego przy książnicy Dyskusyjnego Klubu Książki oraz członkinie miejscowego Koła Seniora. Spotkanie zainaugurowało wysłuchanie okolicznościowego listu wystosowanego przez Prezydenta RP. Była także możliwość zapoznania się z pokazem multimedialnym, który przypomniał zgromadzonym poprzednie biblioteczne odsłony akcji. Wspólne czytanie tragifarsy Zapolskiej poprzedził wykład poetki Zofii Daszkiewicz poświęcony elementom naturalistycznym i problematyce społeczno-obyczajowej „Moralności pani Dulskiej”. Następnie panie Zofia Kot i Krystyna Urlik brawurowo i dużą dozą humoru zaprezentowały wybrane sceny z pierwszego aktu utworu. Na zakończenie imprezy każda uczestniczka otrzymała pamiątkową kartę z odbitką pieczęci promującej tegoroczną edycję Narodowego Czytania; istniała również możliwość ostemplowania przyniesionych ze sobą prywatnych egzemplarzy dramatu.
Biblioteka główna w Zielonkach połączyła czytanie „Moralności pani Dulskiej” z pierwszym powakacyjnym spotkaniem Dyskusyjnego Klubu Książki dla osób dorosłych, a klubowiczki odwiedziły gościnny dom państwa Bartosów w Woli Zachariaszowskiej. Korzystając z ostatnich w promieni jeszcze letniego słońca, w adekwatnych kostiumach z epoki Młodej Polski udało się zainscenizować kilka scen z aktów pierwszego i trzeciego sztuki Gabrieli Zapolskiej. Zmianie uległa tylko scenografia – zamiast lwowskiego salonu był tonący w zieleni ogród i taras. Pomysł takiego włączenia się w akcję publicznego czytania klasyki polskiego pisarstwa spotkał się z tak dobrym przyjęciem, że w planach już jest kontynuacja za rok.
Z kolei filia w Przybysławicach postanowiła przybliżyć tegoroczną lekturę Narodowego Czytania młodemu pokoleniu – razem z przybysławicką biblioteką „Moralność Pani Dulskiej” czytali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przybysławicach i Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Woli Zachariaszowskiej. Podczas kilkunastu spotkań zorganizowanych w ramach lekcji języka polskiego młodzież skupiała się na nastoletnich bohaterkach dramatu, Hesi i Meli Dulskich. W trakcie pracy z tekstem uczniowie mogli się przekonać jak wyglądała codzienność ówczesnych dziewcząt.   Jedna z klas postarała się szczególnie i przygotowała krótką inscenizację z omawianych fragmentów utworu. Pojawiło się też wyzwanie literackie – współczesna młodzież otrzymała zadanie, by w formie kartki z pamiętnika opisać jeden dzień ich rówieśnika żyjącego na początku XX wieku. Jak się okazało wyobraźni i pomysłowości mógłby uczniom szkół z naszej gminy pozazdrościć niejeden pisarz
KG, NJ i JR
Red. NJ

attachment1.3

attachment1.4

attachment1.8

NCz2012 zielonki 1

 

Close Menu
 
25 maja 2024
Skip to content