Skip to main content
search
Aktualności

Dzień Babci i Dziadka w Kole Seniora w Węgrzcach

By 31 stycznia 2017No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 31 stycznia 2017 przez admin

FOTAAE328 stycznia Koło Seniora w Węgrzcach świętowało w swoim gronie niedawny dzień Babci i Dziadka. Spotkanie było też dla koła inauguracją Roku Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki.

Nie mogło być inaczej, seniorzy z Węgrzc pierwsze w 2017 roku spotkanie musieli poświęcić artyście, który ostatni rok życia mieszkał w Węgrzcach aż do 1907 czyli dokładnie 110 lat temu i któremu poświęcono w gminie Zielonki rok 2017. Co więcej członkami Koła są państwo Władysława i Stanisław Walaszkowie, którzy mieszkają dokładnie w miejscu, w którym stał dom artysty, zburzony dla odsłonięcia pola ostrzału węgrzeckiego fortu, a nieruchomość nabyli od wnuczki Stanisława Wyspiańskiego. Ciekawie, m.in. o dzieciach artysty, opowiadała Zofia Kańczura, rocznik 1928, również członkini Koła, której dom rodzinny sąsiadował z domem Wyspiańskich i która pamięta Stasia Wyspiańskiego, syna artysty. Prześledzono życiorys S. Wyspiańskiego, dużo ciekawostek przekazała Klara Dzioba, emerytowana polonistka ze szkoły w Bibicach, która kandyduje do członkostwa w Kole. Seniorom ofiarowała w tym dniu dwa torty własnej roboty.
Zofia Kot, przewodnicząca Koła, przygotowała na spotkanie wybór poezji S. Wyspiańskiego, utworów powstałych w trakcie leczenia w sanatorium w Rymanowie, w których zawarł swoje pożegnanie ze światem.
Nie zapomniano jednak o święcie babć i dziadków. Tematem, który szczególnie wzruszył seniorów było wspomnienie chwili, gdy dowiedzieli się, że zostaną babciami i dziadkami. Rozmawiano o tym, co wnuczęta zmieniły w ich życiu. Niemal 90-letnia pani Irena Sandacz na przykład może pochwalić się już 16 prawnuczętami i świetną pamięcią co do ich imion i roczników.
Mimo panującej grypy udało się zgromadzić 25 seniorów na spotkaniu i korzystając, że jeszcze okres kolędowania wyśpiewać cały śpiewnik. Na kolejne spotkanie przed niedzielą palmową przewodnicząca Koła zapowiedziała konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną.
IO

 

FOT8A19
FOTAAE3
FOTB42D
logo 2017 rok wyspianskiego
Close Menu
 
5 grudnia 2022
Skip to content