Skip to main content
search
Aktualności

Generał Mieczysław Bieniek gościem Uniwersytetu Osiedla Łokietka

By 25 stycznia 20247 lutego, 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 7 lutego 2024 przez TN

Mieczysław Bieniek – generał Wojska Polskiego w stanie spoczynku i były zastępca dowódcy strategicznego NATO spotkał się 23 stycznia z mieszkańcami naszej gminy, w budynku przy ul. Lawendowej 32 w Zielonkach. To kolejny wykład w ramach Uniwersytetu Osiedla Łokietka. Gość wygłosił referat pt. Współczesna sytuacja bezpieczeństwa międzynarodowego w świetle wojny na Ukrainie. Podczas spotkania nie zabrakło także wspomnień i ciekawych opowieść z okresu czynnej służby wojskowej generała.

Wydarzenie, w którym uczestniczyło ponad sto osób, rozpoczęło się od filmu przygotowanego przez Krzysztofa Olawskiego na podstawie materiałów archiwalnych i wywiadów medialnych, z archiwum generała. Zaprezentowano jego sylwetkę i przebieg kariery wojskowej. Potem przyszedł czas na przywitanie znamienitego gościa, gdy wkraczał na scenę wybrzmiał marsz generalski zagrany na trąbce przez Dawida Roja. Następnie rozpoczął się wykład, podczas którego Mieczysław Bieniek skupił się głównie na geopolityce i zagadnieniach związanych z obronnością. Pojawiły się także pytania od widzów. Te dotyczyły zagrożeń wynikających z trwającego konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, a także obecnego stanu naszej armii. Ostatnim elementem oficjalnej części był występ kompozytora i pianisty Andrzeja Łojewskiego, który zaprezentował swoje autorskie kompozycje. Po wspólnym zdjęciu spotkanie zakończyło się i przyszedł czas na indywidualne rozmowy.

Przypomnijmy, że Uniwersytet Osiedla Łokietka, to cykl spotkań, podczas których mieszkańcy mają możliwość spotkania wybitnych przedstawicieli świata nauki, sportu, polityki i mediów. Gościli w nim już m.in. prof. Jerzy Sadowski – światowej sławy krakowski kardiochirurg, prof. dr hab. med. Janusz Heitzman – były prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prof. dr hab. Andrzej Matyja chirurg, II Katedry Kliniki Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, czy kierowca rajdowy i przedsiębiorca – Sobiesław Zasada. Pomysłodawcą wydarzeń jest Krzysztof Olawski.

TN

Poniżej publikujemy zdjęcia z tego spotkania.

Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content