Skip to main content
search
Aktualności

Gimnastyczki z Polski i Ukrainy spod skrzydeł „Sokoła” w Zielonkach

By 11 maja 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 11 maja 2022 przez KB

Pokaz gimnastyki artystycznej w wykonaniu zawodniczek z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie odbył się w hali sportowej w Zielonkach 10 maja. Wśród gimnastyczek prezentujących swoje umiejętności znalazły się nie tylko Polki, ale i Ukrainki, które od wybuchu wojny kontynuują treningi w Krakowie – w krakowskim Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. Na widowni zasiedli ukraińscy uczniowie oddziałów przygotowawczych ze Szkoły Podstawowej w Zielonkach i ich polscy koledzy z tej samej szkoły.

Wystąpiło 20 zawodniczek. Młode ukraińskie gimnastyczki, które zaprezentowały się w Zielonkach pochodzą z różnych części Ukrainy, m.in.: Kijowa, Charkowa, Czernihowa, Lwowa. Podczas pokazu wystąpiły też cztery zawodniczki krakowskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Na początek pokazu gimnastyczki wniosły flagi – polską i ukraińską. Zaprezentowały swe umiejętności indywidualnie z: piłką, wstążką, obręczą, parą maczug oraz wystąpiły razem, we wzruszającym układzie taneczno-akrobatycznym.

W Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” w Krakowie trenują dzieci i młodzież od 6 do 18 lat. Po inwazji Rosji na Ukrainę, wśród młodzieży polskiej treningi kontynuuje w krakowskim „Sokole” też ok. 40 zawodniczek z Ukrainy pod okiem trenerki Viktorii Ivaniv, mistrzyni w gimnastyce artystycznej, do wybuchu wojny trenerki lwowskiego klubu „Bagira”. Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”  powstało w 1866 r. we Lwowie, a w Krakowie rozpoczęło działalność w 1885 roku. Było najbardziej wpływową i najbogatszą organizacją II RP, zlikwidowane przez władze komunistyczne, w Krakowie reaktywowane zostało 3 maja 1989 r.

Do pokazu w Zielonkach doszło z inicjatywy Stanisława Dobosza, związanego z krakowskim „Sokołem” profesora AGH i mieszkańca Zielonek. W spotkaniu uczestniczyli też prezes zarządu „Sokoła”  Konrad Firlej i jego zastępca Andrzej Łopata. Władze gminy Zielonki reprezentował wójt gminy Zielonki Bogusław Król, oczywiście była też dyrektor Szkoły Podstawowej w Zielonkach Bożena Nowak oraz dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marek Płachta.

– Bardzo fajne integracyjne spotkanie. Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem umiejętności gimnastyczek – powiedziała dyrektorka Szkoły Podstawowej w Zielonkach Bożena Nowak, która zachęcała młode zawodniczki do tego, by nie zrażały się przeciwnościami losu i nadal wytrwale trenowały.

W gminie Zielonki, po agresji na Ukrainę, w trzech szkołach uruchomiono oddziały przygotowawcze dla ukraińskich dzieci. W Szkole Podstawowej w Zielonkach w oddziałach przygotowawczych uczy się aktualnie 63 uczniów, a łącznie w trzech gminnych szkołach w: Zielonkach, Bibicach i Przybysławicach, od wybuchu wojny 121 ukraińskich uczniów. Jak relacjonuje dyrektorka SP w Zielonkach B. Nowak: – Mają wszystkie przedmioty, które są przewidziane  w polskiej szkole, m.in. po 6 godzin języka polskiego tygodniowo, matematykę, chemię, też zajęcia artystyczne: muzykę, plastykę i w-f. Bardzo dobrze się adaptują. Na początku zorganizowaliśmy dla nich spotkanie zapoznawcze z polskimi uczniami, pod opieką pani pedagog i nauczycielki języka angielskiego. W każdym oddziale przygotowawczym, oprócz nauczycieli, są asystentki mówiące po ukraińsku. Staramy się urozmaicać naszym nowym ukraińskim uczniom czas, m.in. we współpracy z Centrum Kultury w Zielonkach odbyły się warsztaty ceramiczne, część uczniów była już na wycieczce z przewodnikiem po Krakowie, kolejni będą wkrótce.

 

 

Close Menu
 
13 kwietnia 2024
Skip to content