Skip to main content
search
Relacje

Gmina – świat w pigułce

By 16 kwietnia 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 16 kwietnia 2014 przez admin

studenci2zmn

 

10 kwietnia do gminy Zielonki zawitali studenci Uniwersytetu Pedagogicznego, by porozmawiać m.in. o profilatyce uzależnień. Spotkali się z wojtem Bogusławem Królem, a wcześniej rozmawiali z pełnomocnikiem wójta ds. przeciwdziałania uzależnieniom Tomaszem Gubałą.

Spotkanie z profilaktykiem służyło omówieniu doświadczeń gminy Zielonki m.in. w wykorzystaniu mediacji w pomocy rodzinom oraz realizacji systemów wspomagania wychowania. Tomasz Gubała, inicjator kampanii „Bądźmy poszukiwaczami autorytetu”, która zyskuje coraz więcej zwolenników, przybliżył akcję młodym ludziom. – Autorytet, mistrz, zaspokaja dwie najbardziej podstawowe potrzeby człowieka: poczucie bezpieczeństwa i potrzebę bycia kochanym – mówił. Młodzież poznała również system wspomagania wychowania CUDER oraz Instytut Archezja, obejrzała też zdjęcia z warsztatów plenerowych w nim prowadzonych. Karolina Gubała przedstawiła badania, jakie prowadzono w gminie m.in. obserwując czy na poziom lęku wśród młodzieży może mieć wpływ kontakt z używkami.  
16 osób, które gościły w gminie, kończą studia magisterskie na kierunku Kreowanie Lokalnej Polityki, wcześniej ukończyły studia licencjackie m.in. z pracy socjalnej. Pochodzą nie tylko z Małopolski, także z województw podkarpackiego i śląskiego.
– Wiele dobrego słyszeliśmy o gminie Zielonki – uzasadniała wybór miejsca zajęć Elżbieta Mirewska, prowadząca ze studentami zajęcia z aktywizacji społecznej.
Taki wyjazd studyjny poza uczelnię służyć ma orientacji, jakie są możliwości zatrudnienia i aktywności młodych ludzi po takim kierunku. Studia Kreowanie Lokalnej Polityki Społecznej poświęcone są szerokiej tematyce działalności samorządu terytorialnego, w tym dialogu społecznego, zagadnień pomocy społecznej, promocji zdrowia, kultury.
Elżbieta Mirewska pytała wójta gminy o zagrożenia, jakie odnotowuje w pracy samorządu, sukcesy, o współpracę gminy z organizacjami pozarządowymi. Studenci rozmawiali z wójtem o wymogach formalnych działalności, z jakim borykają się niewielkie organizacje społeczne. Młodzież dowiedziała się też, jak wygląda dofinansowanie tego typu organizacji z budżetu gminy. Młodzi ludzie ciekawi byli jak wygląda w gminie budżet partycypacyjny. Wójt wyjaśniał, że od 20 lat działa on w gminie bez ustawy.
Olga Knapek pytała o konsultacje społeczne. – Przy okazji ustawy śmieciowej za pomocą ankiety udało nam się ustalić sposób naliczania opłat za odpady. Ponadto przynajmniej dwa razy w roku mieszkańcy spotykają się na zebraniach wiejskich – mówił wójt.
IO

studenci1zmn

Close Menu
 
16 marca 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content