Skip to main content
search
Relacje

Gmina – świat w pigułce

By 16 kwietnia 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 16 kwietnia 2014 przez admin

studenci2zmn

 

10 kwietnia do gminy Zielonki zawitali studenci Uniwersytetu Pedagogicznego, by porozmawiać m.in. o profilatyce uzależnień. Spotkali się z wojtem Bogusławem Królem, a wcześniej rozmawiali z pełnomocnikiem wójta ds. przeciwdziałania uzależnieniom Tomaszem Gubałą.

Spotkanie z profilaktykiem służyło omówieniu doświadczeń gminy Zielonki m.in. w wykorzystaniu mediacji w pomocy rodzinom oraz realizacji systemów wspomagania wychowania. Tomasz Gubała, inicjator kampanii „Bądźmy poszukiwaczami autorytetu”, która zyskuje coraz więcej zwolenników, przybliżył akcję młodym ludziom. – Autorytet, mistrz, zaspokaja dwie najbardziej podstawowe potrzeby człowieka: poczucie bezpieczeństwa i potrzebę bycia kochanym – mówił. Młodzież poznała również system wspomagania wychowania CUDER oraz Instytut Archezja, obejrzała też zdjęcia z warsztatów plenerowych w nim prowadzonych. Karolina Gubała przedstawiła badania, jakie prowadzono w gminie m.in. obserwując czy na poziom lęku wśród młodzieży może mieć wpływ kontakt z używkami.  
16 osób, które gościły w gminie, kończą studia magisterskie na kierunku Kreowanie Lokalnej Polityki, wcześniej ukończyły studia licencjackie m.in. z pracy socjalnej. Pochodzą nie tylko z Małopolski, także z województw podkarpackiego i śląskiego.
– Wiele dobrego słyszeliśmy o gminie Zielonki – uzasadniała wybór miejsca zajęć Elżbieta Mirewska, prowadząca ze studentami zajęcia z aktywizacji społecznej.
Taki wyjazd studyjny poza uczelnię służyć ma orientacji, jakie są możliwości zatrudnienia i aktywności młodych ludzi po takim kierunku. Studia Kreowanie Lokalnej Polityki Społecznej poświęcone są szerokiej tematyce działalności samorządu terytorialnego, w tym dialogu społecznego, zagadnień pomocy społecznej, promocji zdrowia, kultury.
Elżbieta Mirewska pytała wójta gminy o zagrożenia, jakie odnotowuje w pracy samorządu, sukcesy, o współpracę gminy z organizacjami pozarządowymi. Studenci rozmawiali z wójtem o wymogach formalnych działalności, z jakim borykają się niewielkie organizacje społeczne. Młodzież dowiedziała się też, jak wygląda dofinansowanie tego typu organizacji z budżetu gminy. Młodzi ludzie ciekawi byli jak wygląda w gminie budżet partycypacyjny. Wójt wyjaśniał, że od 20 lat działa on w gminie bez ustawy.
Olga Knapek pytała o konsultacje społeczne. – Przy okazji ustawy śmieciowej za pomocą ankiety udało nam się ustalić sposób naliczania opłat za odpady. Ponadto przynajmniej dwa razy w roku mieszkańcy spotykają się na zebraniach wiejskich – mówił wójt.
IO

studenci1zmn

Close Menu
 
26 kwietnia 2024
Skip to content