Skip to main content
search
Nagrody i wyróżnienia

Gmina Zielonki na 10. miejscu w siódmej edycji Pereł Samorządu

By 14 czerwca 201927 lutego, 2022No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2022 przez AO

PERLY DGP fot ireneusz rek IMG 6246W 7. edycji rankingu Perły Samorządu Gazety Prawnej gmina Zielonki w kategorii gmin wiejskich znalazła się na 10. miejscu. Wyróżnienie dla naszej gminy podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni 23 maja odebrał zastępca wójta Arnold Kuźniarski. – W pierwszej dziesiątce gmin wiejskich znaleźliśmy się jako jedyny przedstawiciel Małopolski – podkreśla A. Kuźniarski. Wyniki rankingu opublikowano 12 czerwca: link

Co roku Dziennik Gazeta Prawna ogłasza laureatów rankingu Perły Samorządu. Od 2016 r. partnerem merytorycznym inicjatywy jest Deloitte, który odpowiada za metodykę rankingu. Zwycięzcą w kategorii gmin wiejskich okazała się gmina Iława. Najlepszymi samorządami w Polsce zostały również: Aleksandrów Łódzki (gmina miejsko-wiejska), Kędzierzyn-Koźle (gmina miejska pon. 100 tys. mieszkańców) i Poznań (gmina miejska pow. 100 tys. mieszkańców).
Już po raz siódmy wybrano gminy, które wyróżniają się na tle innych – zaangażowaniem i pracą na rzecz mieszkańców czy nowatorskimi pomysłami. Z racji niedawnych wyborów samorządowych zdecydowano się nie wybierać najlepszych włodarzy. Po raz pierwszy zostali również nagrodzeni liderzy dobrych praktyk: w czterech dziedzinach: środowisko i gospodarka odpadami, polityka senioralna, oświata oraz gospodarka.
Perły są wyłaniane w czterech kategoriach: gmina wiejska, gmina miejsko-wiejska, gmina miejska do 100 tys. mieszkańców i gmina miejska zamieszkiwana przez ponad 100 tys. mieszkańców. Każdy samorząd mógł wypełnić i przesłać ankietę. Zadane pytania dotyczyły m.in. zarządzania, finansów, przestrzeni i infrastruktury, gospodarki, oświaty i wychowania, zdrowia, polityki senioralnej, transportu publicznego, smart city oraz środowiska i gospodarki odpadami. Część odpowiedzi punktowana była w sposób zero-jedynkowy. Wiele też ocenianych było metodą benchmarkową – porównywano, jakie gminy wypadają lepiej względem pozostałych w swojej kategorii.
Ocenie Kapituły Rankingu podlegały odpowiedzi na pytania otwarte w czterech dziedzinach: gospodarka, oświata i wychowanie, polityka senioralna oraz środowisko i gospodarka odpadami. W skład Kapituły weszli: Agnieszka Dawydzik (menedżer w zespole ds. sektora publicznego, Deloitte), Marta Gadomska-Byrska (szefowa działu dodatki poradnicze i wydawnictwa specjalne Dziennika Gazety Prawnej oraz redaktor naczelna Tygodnika Gazeta Prawna), Zofia Jóźwiak (redaktor tygodnika Samorząd i Administracja Dziennika Gazety Prawnej) oraz prof. Jacek Szlachta z Katedry Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego, Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Wśród gmin wiejskich liderem jest, podobnie jak w poprzednich latach, Iława. Na drugim miejscu znalazła się Płużnica, na trzecim Strawczyn, kolejne miejsca zajęły Budzyń, Kłodawa, Kleszczewo, Bieliny, Wisznice, Wiązowna i na miejscu 10. Gmina Zielonki.
Red.

perly dyplom2
PERLY DGP fot ireneusz rek IMG 5996
IMG 20190523 211140
perły DG
Close Menu
 
23 lutego 2024
Skip to content