Skip to main content
search
Aktualności

Gmina Zielonki na 10. miejscu w siódmej edycji Pereł Samorządu

By 14 czerwca 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 14 czerwca 2019 przez admin

PERLY DGP fot ireneusz rek IMG 6246W 7. edycji rankingu Perły Samorządu Gazety Prawnej gmina Zielonki w kategorii gmin wiejskich znalazła się na 10. miejscu. Wyróżnienie dla naszej gminy podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni 23 maja odebrał zastępca wójta Arnold Kuźniarski. – W pierwszej dziesiątce gmin wiejskich znaleźliśmy się jako jedyny przedstawiciel Małopolski – podkreśla A. Kuźniarski. Specjalny dodatek  z wynikami rankingu Dziennik Gazeta Prawna opublikował 12 czerwca. wyniki

Co roku Dziennik Gazeta Prawna ogłasza laureatów rankingu Perły Samorządu. Od 2016 r. partnerem merytorycznym inicjatywy jest Deloitte, który odpowiada za metodykę rankingu. Zwycięzcą w kategorii gmin wiejskich okazała się gmina Iława. Najlepszymi samorządami w Polsce zostały również: Aleksandrów Łódzki (gmina miejsko-wiejska), Kędzierzyn-Koźle (gmina miejska pon. 100 tys. mieszkańców) i Poznań (gmina miejska pow. 100 tys. mieszkańców).
Już po raz siódmy wybrano gminy, które wyróżniają się na tle innych – zaangażowaniem i pracą na rzecz mieszkańców czy nowatorskimi pomysłami. Z racji niedawnych wyborów samorządowych zdecydowano się nie wybierać najlepszych włodarzy. Po raz pierwszy zostali również nagrodzeni liderzy dobrych praktyk: w czterech dziedzinach: środowisko i gospodarka odpadami, polityka senioralna, oświata oraz gospodarka.
Perły są wyłaniane w czterech kategoriach: gmina wiejska, gmina miejsko-wiejska, gmina miejska do 100 tys. mieszkańców i gmina miejska zamieszkiwana przez ponad 100 tys. mieszkańców. Każdy samorząd mógł wypełnić i przesłać ankietę. Zadane pytania dotyczyły m.in. zarządzania, finansów, przestrzeni i infrastruktury, gospodarki, oświaty i wychowania, zdrowia, polityki senioralnej, transportu publicznego, smart city oraz środowiska i gospodarki odpadami. Część odpowiedzi punktowana była w sposób zero-jedynkowy. Wiele też ocenianych było metodą benchmarkową – porównywano, jakie gminy wypadają lepiej względem pozostałych w swojej kategorii.
Ocenie Kapituły Rankingu podlegały odpowiedzi na pytania otwarte w czterech dziedzinach: gospodarka, oświata i wychowanie, polityka senioralna oraz środowisko i gospodarka odpadami. W skład Kapituły weszli: Agnieszka Dawydzik (menedżer w zespole ds. sektora publicznego, Deloitte), Marta Gadomska-Byrska (szefowa działu dodatki poradnicze i wydawnictwa specjalne Dziennika Gazety Prawnej oraz redaktor naczelna Tygodnika Gazeta Prawna), Zofia Jóźwiak (redaktor tygodnika Samorząd i Administracja Dziennika Gazety Prawnej) oraz prof. Jacek Szlachta z Katedry Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego, Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Wśród gmin wiejskich liderem jest, podobnie jak w poprzednich latach, Iława. Na drugim miejscu znalazła się Płużnica, na trzecim Strawczyn, kolejne miejsca zajęły Budzyń, Kłodawa, Kleszczewo, Bieliny, Wisznice, Wiązowna i na miejscu 10. Gmina Zielonki.
Red.

perly dyplom2
PERLY DGP fot ireneusz rek IMG 5996
IMG 20190523 211140
perły DG
Close Menu
 
15 lipca 2024
Skip to content