Skip to main content
search
Nagrody i wyróżnienia

Gmina Zielonki na trzecim miejscu w Małopolsce wg rankingu “Gmina Dobra do Życia”

By 20 listopada 202331 stycznia, 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 31 stycznia 2024 przez TN

W tym roku Serwis Samorządowy PAP po raz trzeci ogłosił wyniki rankingu “Gmina Dobra do Życia”, który pokazuje jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. W województwie małopolskim gmina Zielonki zajęła miejsce trzecie, plasując się tuż za Krakowem oraz gminą Wielka Wieś.

W kompleksowym badaniu wzięto pod uwagę 63 wskaźniki dobrane we współpracy z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk. Wśród badanych czynników wymienić można te dotyczące środowiska naturalnego, rozwoju demograficznego, rozwoju społeczno-ekonomicznego, rynku pracy, warunków mieszkaniowych i energii, infrastruktury osadniczej i ładu przestrzennego, zdrowia i bezpieczeństwa, dostępności i jakości usług, kultury i rekreacji oraz aktywności społecznej. Wszystkie te czynniki tworzą razem Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

– Jakość życia to jest coś, co nas otacza, coś w czym żyjemy i chcemy, żeby ta jakość życia była jak najlepsza. Dlatego w tym wskaźniku syntetycznym znalazło się spektrum tego, w czym żyjemy. Gdzieś musimy mieszkać, gdzieś musimy albo chcemy pracować, uczymy się, wypoczywamy, przemieszczamy się pomiędzy tymi różnymi miejscami naszej aktywności, więc wskaźnik stara się być czymś uniwersalnym, kompleksowym – wyjaśnił prof. dr hab. Przemysław Śleszyński.

Ranking rozstrzygnięto w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, gminy miejskie i miejsko- wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców oraz gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców. Nagrodzono także najlepsze gminy w każdym województwie.

Ranking „Gmina Dobra do Życia” został objęty patronatem: Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich oraz Związku Województw RP, a także Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerem gali jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Poniżej raport dotyczący opracowania rankingu „Gmina Dobra do Życia”, a także Ranking-Gmina-Dobra-do-Zycia_2023_0 (1) – top 50 dla każdej kategorii.

Źródło: PAP

Raport_GDZ_2023 (6,37MB pdf)

Close Menu
 
18 lipca 2024
Skip to content