Skip to main content
search
Aktualności

Gmina Zielonki od 10 lat na Facebooku

By 9 lutego 20227 marca, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 7 marca 2022 przez admin

9 lutego 2012 roku został założony profil (fanpage) Gminy Zielonki w serwisie społecznościowym Facebook (FB). Był to kolejny kanał do komunikacji z mieszkańcami po wydawanym od 1992 roku czasopiśmie “Wiadomości Lokalne Gminy Zielonki”, stronie internetowej www.zielonki.pl, newsletterze wysyłanym do mieszkańców w ramach subskrypcji na stronie zielonki.pl oraz gminnym kanale na YouTube. Profil na FB założyliśmy po to, by łatwiej, sprawniej i przyjaźniej komunikować się z mieszkańcami. By w przystępnej formie i też nieco lżejszym językiem przekazywać informacje i otrzymywać od mieszkańców informacje zwrotne. By pytać Was o opinie. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, komentarze, polubienia!

Jesteśmy dynamicznie zmieniającą się społecznością, ciągle nas przybywa, większość  mieszka w gminie Zielonki krócej niż 10 lat, lub niewiele dłużej, więc przez profil gminy na FB przekazujemy Wam ciekawostki dotyczące gminy i też informacje statystyczne, o historii, tradycjach i zwyczajach byście poznali ją jak najlepiej. Np. w 30-lecie samorządu odgadywaliście z nami miejsca ze starych fotografii – przypomnieliśmy Wam, jak nasza gmina zmieniała się przez te 30 lat.
Potencjał portalu wykorzystujemy do sygnalizowania ważnych społecznie tematów, informujemy o postępach na gminnych inwestycjach, zapraszamy na gminne wydarzenia sportowe, kulturalne, integracyjne i przekazujemy z nich relacje; zachęcamy do udziału akcjach i inicjatywach. Publikujemy ważne komunikaty, typu harmonogramy odbioru odpadów, kontakty do firm odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg; ostrzeżenia dla mieszkańców m.in. o objazdach, awariach.
Przekazujemy też linki do artykułów i programów telewizyjnych o gminie. Mieszkańcy poprzez stronę na FB zadają pytania lub informują nas o różnych sytuacjach. Taka forma kontaktu pozwala na uzyskanie szybkiej informacji – bo odpowiadamy i dyskutujemy, lub przekazujemy kontakt do właściwego referatu Urzędu Gminy czy innych, odpowiednich instytucji.
Ważne są dla nas opinie mieszkańców. Korzystaliśmy z nich np. podczas przeprowadzanych ankiet np. dotyczących poziomu zadowolenia z oferty kulturalnej, czy wyboru corocznej gwiazdy na Rajd Rowerowy po gminie Zielonki. Wraz z mieszkańcami i organizacjami z terenu gminy angażujemy się w ważne społecznie akcje pomocowe – np. pomocowe dla pogorzelców, akcje krwiodawstwa, szycie maseczek.
Chwalimy się naszymi wspólnymi osiągnięciami i sukcesami, ale nie unikamy trudnych tematów. W 2021 r. największe zasięgi na FB gminy Zielonki miały posty o agloekspresach – czyli poprawie jakości komunikacji zbiorowej; powstającej nowej Szkole Podstawowej w Przybysławicach, ale i anomaliach pogodowych, gwałtownych ulewach; czy budowie północnej obwodnicy Krakowa i związanych z nią koniecznych wyburzeniach. A np. w  2020 roku największą popularnością cieszył się post o zajęciu pierwszego miejsca przez Gminę Zielonki w Rankingu Gmin Małopolskich; zbiórka pieniędzy dla ofiar pożaru w Owczarach i… poszukiwanie właściciela zagubionej kózki.
Jakie tematy jeszcze budziły zainteresowanie? Zawsze imprezy gminne angażujące licznie mieszkańców i ich bogate galerie zdjęciowe: Rajd Rowerowy, Marchewkowy Półmaraton, Dzień Gminy Zielonki na Rynku Głównym w Krakowie; inwestycje gminne (budowa szkół, Północna Obwodnica Krakowa, wiadukt w Batowicach), współpraca z partnerską gminą z Francji (angażująca fanów obu narodowości), czy profesjonalne zdjęcia ukazujące piękno naszej gminy i ulubione miejsca o różnych porach roku.
Co ciekawe, powstaliśmy jako jeden z pierwszych profili gmin w Małopolsce na FB i zdarzało nam się też uczyć tego innych – w 2014 r. na Małopolskim Konwencie Informatyków w Inwałdzie podczas szkolenia „Urząd na Facebooku. Jak prowadzić komunikację z mieszkańcami za pomocą nowych technologii”.
Polubcie nas, obserwujcie! Zachęcamy!
KB, MKF
Grafiki przedstawiają przykładowe posty publikowane na FB Gminy Zielonki.

Close Menu
 
14 kwietnia 2024
Skip to content