Skip to main content
search
Relacje

Gmina Zielonki w metropolii krakowskiej

By 10 listopada 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 10 listopada 2014 przez admin

metropolia1

6 listopada w ICE Kraków Congress Centre odbyła się konferencja „Wyzwania metropolitalne Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego”. Spotkanie było inauguracją projektu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych realizowanego przez 15 gmin tworzących Stowarzyszenie Metropolia Krakowska utworzone w czerwcu. Wśród włodarzy gmin w spotkaniu wziął udział również wójt gminy Zielonki Bogusław Król.

 

W rozwinięciu wiadomości dostępne są linki do prezentacji przedstawianych na konferencji.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowe narzędzie zaproponowane przez Komisję Europejską, które pozwala na wspólną realizację inwestycji i zadań przez samorządy.
Konferencja „Wyzwania metropolitalne Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego” to symboliczne otwarcie nowego rozdziału współpracy międzygminnej. Chcemy osiągać wspólne cele i wspólnie rozwiązywać problemy – napisał w liście do uczestników spotkania Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, pełniący jednocześnie funkcję prezesa stowarzyszenia Metropolia Krakowska. List odczytał wiceprezes stowarzyszenia, Burmistrz Miasta i Gminy Świątniki Górne, Witold Słomka. Stan prac realizowanych na terenie kraju Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, których zawiązanie zakładała strategia rozwoju regionalnego przyjęta przez rząd w 2010 roku, scharakteryzował Daniel Baliński z Departamentu Koordynacji Strategii i Polityki Rozwoju w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju (prezentacja1).
W Małopolsce w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych uzgodniono realizację wspólnych projektów o wartości około 236 milionów euro. Marszałek Województwa Marek Sowa zaznaczył, ze choć pula środków jest uzgodniona, konieczne będą korekty ich wysokości w poszczególnych obszarach, wg wymagań i priorytetów Komisji Europejskiej. Nie w obszarze gospodarki odpadami czy poprawy jakości powietrza, ale jeśli chodzi o transport czy strefy aktywności gospodarczej, które Unia chce dofinansowywać w mniejszym stopniu, preferując np. zadania z zakresu transportu niskoemisyjnego (prezentacja2).
Podczas konferencji założenia strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego przedstawił prof. Aleksander Noworól (prezentacja3). O nowej polityce przemysłowej i innowacjach na przykładzie Krakowskiego Parku Technologicznego opowiedział jego wiceprezes Krzysztof Krzysztofiak (prezentacja4). Zagadnienia transportowe i komunikacyjne omówił dr hab. Andrzej Szarata z Politechniki Krakowskiej (prezentacja5). Natomiast Jacek Kwiatkowski, dyrektor wydziału programów i projektów Małopolskiego Instytutu Samorządu i Administracji, podjął się próby scharakteryzowania społeczności metropolitalnej. – Celem władz lokalnych jest sprawny system plus zadowolenie mieszkańców – podkreślił (prezentacja6).
Stowarzyszenie Metropolia Krakowska zostało utworzone 24 czerwca tego roku przez Kraków i 14 gmin: Biskupice, Czernichów, Igołomię-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzycę, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawinę, Świątniki Górne, Wieliczkę, Wielką Wieś, Zabierzów oraz Zielonki. Ostateczny kształt obszarów i priorytetów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych będzie znany w przyszłym roku.

IO

metropolia2

metropolia3

metropolia4

metropolia5

 

Close Menu
 
26 kwietnia 2024
Skip to content