Skip to main content
search
Relacje

Gminny program stypendialny dla sportowców

By 19 grudnia 2013No Comments

Ostatnia aktualizacja 19 grudnia 2013 przez admin

stypendia1

Po raz pierwszy w gminie Zielonki przyznano stypendia sportowe oraz nagrodę sportową dla osób z wybitnymi osiągnięciami w tej dziedzinie. 13 grudnia wójt gminy Zielonki Bogusław Król wraz z przewodniczącym rady gminy Zielonki Ryszardem Krawczykiem wręczyli stypendia sportowe. Otrzymali je: Monika Nowak, Karol Waśniowski i Piotr Struga. Sportową nagrodą gminy Zielonki uhonorowano Katarzynę Broniatowską.

Kariera sportowa 23-letniej Katarzyny Broniatowskiej świetnie się rozwija. Medalistka mistrzostw Polski seniorów zdobyła dotychczas dwa złote medale tej imprezy (bieg przełajowy na 4 km Zamość 2011 & Bydgoszcz 2012) oraz jedno srebro (Bydgoszcz 2011 bieg nas 1500 metrów). Ma na koncie pięć krążków halowego czempionatu kraju, złote w biegu na 1500 metrów (Spała 2012) i 3000 metrów (Spała 2013), srebro w biegu na 3000 metrów oraz brąz na 1500 metrów (Spała 2011) i srebro na 800 metrów (Spała 2012). Stawała na podium akademickich mistrzostw Polski, mistrzostw Polski juniorów (także w hali oraz w biegach przełajowych) i młodzieżowych mistrzostw kraju.  Jak sama przyznaje do treningów przygotowuje się biegając po zieloneckich trasach, a najbliższe plany wiąże z występem w Halowych Mistrzostwach Świata w marcu 2014 roku, które odbędą się w Sopocie. Młodej lekkoatletce przyznano nagrodę w wysokości 1 tys. zł.
Na tych samych Mistrzostwach Świata pojawi się 18-letnia uczennica z Trojanowic, która specjalizuje się w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Zamiłowanie do sportu Monika Nowak przejęła od rodziców. Już dziś może się pochwalić brązowym medalem w Mistrzostwach Polski Juniorów w pchnięciu kulą (2012 rok), szóstym miejscem w Zimowym Pucharze Europy w rzucie dyskiem (2013 rok) oraz brązowym medalem w Mistrzostwach Polski Juniorów w rzucie dyskiem (2013 rok). Jej dotychczasowe wyniki to: 14,06 m w pchnięciu kulą, 43 m w rzucie młotem i 52,10 m w rzucie dyskiem. Monice przyznano comiesięczne stypendium w wysokości 200 zł na okres od I-XII 2013 r.
Wśród sportowców – stypendystów znalazł się dziewiętnastolatek Karol Waśniowski z Przybysławic. Jego pasją jest piłka nożna. Jest zawodnikiem i wychowankiem MKS Cracovia, a obecnie reprezentuje zespół rezerw występujących w IV Lidze Małopolskiej. W tym roku jego zespół zdobył trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów Starszych 2012/2013 oraz pierwsze miejsce w Lidze Makroregionalnej Juniorów Starszych 2012/2013. Przyznane stypendium to 150 zł miesięcznie za 2013 rok.
Doceniono także 20-letniego Piotra Surgę z Bibic, zawodnika Krakowskiego Klubu Cyklistów i Motocyklistów SMOK Kraków. Uprawiana przez niego dyscyplina sportowa to trial i wyścigi BMX. W tym roku zajął piąte miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski BMX oraz piąte miejsce w Finale Drużynowych Mistrzostw Polski w trialu. Jego stypendium wyniesie 150 zł miesięcznie czyli 1800 zł za cały rok.
Jak mówią sami sportowcy przypadek albo rodzinne tradycje zapoczątkowały ich pasję do sportu. Godzenie codziennych treningów z nauką i domowymi obowiązkami jest trudne, ale uprawiane sportu daje im dużo radości i satysfakcji.
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów. To poświęcenie wasze i waszych rodziców, dużo nakładów finansowych, pracy, które należy docenić i wyróżnić – mówił Bogusław Król podczas spotkania z młodymi sportowcami.
Wiosną przyszłego roku zostanie zakończony projekt rowerowy „Od Krakowa do Ojcowa – rowerem przez gminę Zielonki”. Do dyspozycji  rowerzystów, biegaczy, fanów łyżworolek i pozostałych miłośników sportu będą zmodernizowane szlaki rowerowe, atrakcje turystyczne i siłownie zewnętrzne. Na pewno będzie można na nich spotkać naszych gminnych sportowców. Już dziś zapraszamy.
KB

Galeria zdjeć z tego wydarzenia na Facebooku.

stypendia2

stypendiasportowe

stypendia4

stypendia5

stypendia6

Close Menu
 
19 czerwca 2024
Skip to content