Skip to main content
search
Aktualności

Gry planszowe integrują pokolenia

By 1 czerwca 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 1 czerwca 2022 przez IO

9. Międzypokoleniowe Gry Planszowe, czyli finał projektu Stowarzyszenia Zachariasz, miał miejsce w hali sportowej w Zielonkach 29 maja. Tym razem 150 uczestników odpowiedziało na zaproszenie i zagrało w planszówki. Spotkanie było też okazją do podziękowań partnerom projektu, w tym przedstawicielom czterech zaangażowanych w projekt gmin za pomoc w organizacji, firmie Dragonus za gry oraz stowarzyszeniu Gralicja za wskazówki dla graczy. Był też pokaz pierwszej pomocy i sprzętu strażackiego, poczęstunek i kulminacyjny punkt programu czyli losowanie nagród w postaci gier planszowych.

Podczas imprezy można było zagrać w 300 gier planszowych: strategicznych i logicznych. Takie wspólne granie można było praktykować aż dziewięć razy od września 2021 roku, kiedy to projekt zainaugurowano w Szkole Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej. Wiele osób zostało stałymi bywalcami wydarzenia. Anna i Mateusz Rosiakowie z synami Tymkiem i Adamem nie byli może na jednej edycji. – Co się sprawdzi na grach, zakupujemy do domu – zdradzili, w ten sposób, po negocjacjach wzbogacili swój zbiór planszówek o kilka wypróbowanych. Do udziału w imprezie wciągnęli rodzinę. Zalety takiego spotkania to możliwość zagrania w gry, których się już nie wydaje i możliwość wygrania nagrody przez dzieciaki. Tu spotkali się z nietypową karcianką „Sen”, w którą chłopcy jaką pierwszą zagrali bez rodziców. Łukasz Zębik z Bibic z Kubą i Mają też byli na kilku edycjach, pan Łukasz jest zapaleńcem i autorem gier. Docenia projekt za to, że można poznać wiele gier. W Zielonkach można było zagrać w wielkoformatową grę „Pucheroki”, również w kilka pokoleń.

Planszówki zapewniła firma Dragonus z Krakowa, a członkowie stowarzyszenia Gralicja wyjaśniali zawiłości instrukcji. W Zielonkach podczas finału obecny był inicjator przedsięwzięcia Gwidon Winiarski, sołtys Naramy w gminie Iwanowice. – Zaczęło w Naramie, gdzie organizowałem spotkania z planszówkami, które zainspirowały J. Raźnego do napisania wniosku o grant. Jak podkreślają organizatorzy, ta forma spędzania wolnego czasu sprzyja integracji wśród przyjaciół i w rodzinie, umożliwia rozmowę, poznanie i otwarcie się. Po Woli Zachariaszowskiej projekt zawitał do Modlnicy, Białego Kościoła, Wielkiej Wsi; Raciborowic i Michałowic; Iwanowic; Bibic i Zielonek. Koordynator Jarosław Raźny, radny powiatu krakowskiego, ocenia, że łącznie w projekcie wzięło udział prawie 3000 osób. – Sami niczego byśmy nie zrobili – podkreślał, stąd organizatorzy podziękowali wielu zaangażowanym osobom z gmin partnerskich: Zielonki, Wielka Wieś, Michałowice, Iwanowice.
Jak podczas każdego z wydarzeń, był pokaz pierwszej pomocy i poczęstunek, w przygotowanie którego włączyły się lokalne organizacje. W finale w Zielonkach pokaz pierwszej pomocy prowadziła po raz 9. Aneta Lepiarska – pielęgniarka oddziałowa z Centralnej Izby Przyjęć Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, również mieszkanka gminy Zielonki. OSP Trojanowice zapewniło pokaz sprzętu strażackiego, w tym samochodu. W finale wzięli udział radni gminy Lucyna Zielińska, Krzysztof Krzyworzeka, Tadeusz Łysek, Romana Toft, sołtysi Artur Nogieć z Garlicy Duchownej, Artur Kwiecień z Woli Zachariaszowskiej. Na zaproszenie organizatorów odpowiedział wójt gminy Wielka Wieś Krzysztof Wołos. Sołectwo Zielonki sfinansowało ciepły poczęstunek, pan Michał Hamerski – napoje, podziękowano również Delikateskom Euro Sklep w Zielonkach i Klubowi 60+ w Zielonkach, zaprzyjaźnionym mieszkańcom, a również Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach i Szkole Podstawowej w Zielonkach za pomoc organizacyjną. Grający mogli zjeść ciasto, żurek serwowała restauracja Carmen z Zielonek, po pizzę ustawiła się kolejka graczy.

Na zakończenie imprezy losowano nagrody za udział wśród dzieci i młodzieży do 15. roku życia włącznie – gry planszowe. 44 gry zostały rozlosowane w gronie 65 uczestników.

Działanie pn. „Międzypokoleniowe gry planszowe” jest współfinansowane przez Województwo Małopolskie pod honorowym patronatem Łukasza Smółki – wicemarszałka Województwa Małopolskiego, koordynatorem działania jest Jarosław Raźny – radny Powiatu Krakowskiego oraz Magdalena Lech – wiceprezes Stowarzyszenia Zachariasz. Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie w ramach konkursu na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze działalności na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka pn. “Pakiet dla Rodziny” w wysokości 23 500 zł, koszt całości zadania wyniósł 27 650 zł, w tym wkład gminy Zielonki to 1500 zł.

Więcej zdjęć: galeria na FB

Zdjęcia przedstawiają uczestników wydarzenia “Międzypokoleniowe Gry Planszowe”.

Close Menu
 
19 maja 2024
Skip to content