Skip to main content
search
Relacje

„Gwiazda nad stajenką”, i w Zielonkach, i w Krakowie

By 20 stycznia 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 20 stycznia 2014 przez admin

mosdDSC 0033

Spektakl, przygotowany już w ubiegłym sezonie przez zespół Fermata, można było obejrzeć 18 stycznia w CIS w Zielonkach, a 19 stycznia w Centrum Kultury im. Św. Jadwigi Królowej w Krakowie. Spektakl, po prostu świetny świąteczny musical, wzrusza i bawi widzów w każdym wieku. Warto było być na obu odsłonach, bowiem inscenizacje różniły się nie tylko miejscem, ale i obsadą.

Mała Martynka, której mama zachorowała i spędza święta w szpitalu, pisze list do świętego Mikołaja z prośbą o zdrowie dla mamy. Aniołowie przenoszą się z dziewczynką w czasie, by poprosić o to – nie kogo innego – tylko nowonarodzonego Jezuska w Betlejem. Spotykają po drodze nietuzinkowych pasterzy, ale też dowiadują się, jak trudno było Maryi i Józefowi znaleźć miejsce dla przyszłego Zbawiciela. Prosta, wzruszająca historia kończy się optymistycznie. Fragmenty fabularne przeplatane są pięknymi pastorałkami, piosenkami świątecznymi i kolędami w wykonaniu młodych aktorów z towarzyszeniem chóru i zespołu instrumentalnego. Spektakl wyreżyserowała opiekun Fermaty Anna Roj.
Pasterze i aniołowie to nie tylko grupy postaci, każdy z nich jest indywidualistą – Mądralą, Ciekawskim, Psotnikiem, Śpiochem, Złośnikiem, Łasuchem, Pocieszycielem, Plotkarzem, Uparciuchem czy Najmłodszym Aniołem. Pasterze: Jasiek, Jędrek, Bartek, Wojtek, Maciej i Kuba wnoszą do przedstawienia wiele humoru.
Sobotni i niedzielny spektakl różnił się trochę jeśli chodzi o obsadę – na przykład w sobotę w rolę Martynki zagrała Ola Krzyworzeka, a w niedzielę Ola Majka. Jako Mama wystąpiła w obu spektaklach Agnieszka Łachowska, a Maryję i Józefa kreowali Monika Bania i Filip Major.
Spektakl już w roku ubiegłym tak się spodobał, że nikt sobie chyba nie wyobrażał, żeby zabrakło go w tym roku w styczniowym kalendarzu wydarzeń gminnych. – W zespole pojawili się nowi wokaliści, dlatego zmieniłam trochę tekst, aby każdy mógł się wykazać. W spektaklu pojawiły się też nowe utwory muzyczne – relacjonuje Anna Roj.  Spektakl w dwa dni obejrzało kilkaset gości. Na scenie krakowskiej zespół z wielką serdecznością przywitał dyrektor Centrum Kultury im. Św. Jadwigi Królowej Robert Klepacz wspominając, że to nie pierwszy występ młodzieży z zespołu Fermata na tej scenie.
Zespół pracował również w ubiegłym roku nad płytą z tekstami Agnieszki Osieckiej. Takie inicjatywy są możliwe również dzięki wsparciu tych fanów, którzy w ubiegłych latach przekazali 1% podatku na wsparcie działalności zespołu. Można to uczynić za pośrednictwem Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki – wypełniając roczne zeznanie podatkowe wystarczy wpisać w odpowiedniej rubryce numer KRS Stowarzyszenia: KRS 0000048345 z dopiskiem w informacjach uzupełniających: ZESPÓŁ „FERMATA”.
IO

mosdDSC 0027
mosdDSC 0109
mosdDSC 0141
mosdDSC 0211
Close Menu
 
15 lipca 2024
Skip to content