Skip to main content
search
Relacje

Idea spółdzielczości od 70 lat

By 20 października 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 20 października 2015 przez admin

DSCN9257

 

17 października z okazji 70-lecia Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Zielonkach spotkali się byli i obecni członkowie i pracownicy spółdzielni. Była okazja do wspomnień, gratulacji i podziękowań za ciągłość rozwoju przedsiębiorstwa, a także wspieranie gminnych przedsięwzięć kulturalnych.

Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, która obecnie działa w Zielonkach, powstała w 1945 roku, w marcu tego roku zarejestrowani zostali pierwsi członkowie. – Ze spółdzielnią związany niemalże od początku jej istnienia jest pan Władysław Franczak, posiada legitymację z maja 1945 roku – powiedziała Krystyna Zabiegaj, prezes spółdzielni, kreśląc rys historyczny. Spółdzielnia starsza jest od gminy Zielonki, jej pierwsza nazwa to GS SCh Węgrzce z siedzibą w Krakowie; lata 1949-1974, kiedy prezesem był Antoni Koźmiński, należały do najbardziej rozwojowych dla spółdzielni, od 1975 roku ma ona swoją siedzibę w Zielonkach. W czasie reglamentowania towarów, gdy spółdzielnia była monopolistą, zatrudniała nawet 250 pracowników. Przełomowy był początek lat 90-tych, po przemianach roku 1989 spółdzielnia podzieliła się na tę w Wielkiej Wsi i Zielonkach, traciła płynność finansową; zapadła wówczas decyzja o sprzedaży zajazdu Kosynier. W roku 1995 rada nadzorcza powołała obecną prezes Krystynę Zabiegaj. Środki ze sprzedaży bazy w Batowicach oraz masarni w Bibicach zostały przeznaczone na budowę budynku administracyjnego przy ul. Krakowskie Przedmieście w centrum Zielonek. Wiele trudnych decyzji, jak mówi pani prezes, przyczyniło się do tego, że spółdzielnia istnieje po dzień dzisiejszy. Dziś w planach jest modernizacja bazy GS przy ul. Galicyjskiej. Obecnie spółdzielnia liczy 56 członków i zatrudnia 9 osób.
Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy związani byli ze spółdzielnią, a już odeszli do wieczności.  
Wraz z 70. rocznicą powołania spółdzielni 20 lat sprawowania pieczy nad jej działalnością świętuje i pani prezes. Podziękowania i gratulacje w imieniu spółdzielni i własnym Krystyna Zabiegaj odebrała z rąk wójta gminy Zielonki Bogusława Króla, przewodniczącego rady gminy Zielonki Ryszarda Krawczyka, przewodniczącej rady nadzorczej przedsiębiorstwa i radnej gminy Zielonki Heleny Wiśniewskiej oraz reprezentującego zarząd Małopolskiego Spółdzielczego Związku Rewizyjnego prezesa Aleksandra Skalbmierskiego.  Ordery „Zasłużony działacz ruchu spółdzielczego” Krajowa Rada Spółdzielcza nadała: Krystynie Zabiegaj, Helenie Wiśniewskiej, Władysławowi Piórkowskiemu, Władysławowi Franczakowi, Józefowi Chrzanowi i Zdzisławowi Sierantowi.  Zarząd i Rada Nadzorcza GS uhonorowała dyplomami członków spółdzielni: Stanisława Rożka, Antoniego Rożka, Błażeja Bińczyckiego, Tadeusza Michalskiego oraz członków spółdzielni i długoletnich pracowników: Teresę Garczyńską, Krystynę Chojnacką, Wandę Zając, Bogusławę Żak, Halinę Pirecką i Elżbietę Płachtę.
Dla spółdzielców wystąpiło Koło Regionalne „Tradycja”z Trojanowic, a do tańca zagrał i zaśpiewał zespół Barwa. Śpiewająca w kole sołtys Bożena Mędrek również związana jest z Gminną Spółdzielnią, była to jej pierwsza praca. Dziś gminna kultura dużo zawdzięcza przedsiębiorstwu – nie brakuje ich wśród sponsorów dorocznego wydarzenia promocyjnego w gminie Zielonki – „Śledzik u wójta”.
IO

 

Więcej zdjęć: tutaj

 

DSCN9216
DSCN9264
DSCN9314
DSCN9316
Close Menu
 
27 maja 2024
Skip to content