Skip to main content
search
Aktualności

II Folkowe Powitanie Lata w Zielonkach

By 28 czerwca 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 28 czerwca 2016 przez admin

DSCN0748mosFestiwal Zespołów Ludowych w Zielonkach czyli II Folkowe Powitanie Lata odbyło się 26 czerwca.  To okazja do spędzenia czasu z rodziną, ale i dzień poświęcony folklorowi reprezentowanemu przez twórców indywidualnych i zespoły z gminy Zielonki i nie tylko. W tym roku na scenie zaprezentowało się osiem grup z gminy Zielonki oraz dwie grupy z Podhala – z zaprzyjaźnionej Morawczyny, które przyjechały na specjalne zaproszenie sołectwa Zielonki. 

 
Folkowe Powitanie Lata rozpoczęły występy dwóch grup „Pszczółki” i „Smerfy” z Przedszkola Samorządowego w Zielonkach. Dzieciaki rozbawiły widownię tańcem i śpiewem, a nad najmłodszymi artystami czuwały wychowawczynie Aneta Gumula i Anna Demczuk. Następnie wystąpił zespół „Bel Canto” z Zielonek, który śpiewał o życiu codziennym i pracy przy zbiorze marchwi. Słynną w Zielonkach balladę o marchwi wykonał Władysław Kućmierczyk.  Kolejny zespół wkroczył na scenę z koszykiem wypełnionym po brzegi gęsim pierzem – to gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Owczar przypomniały wszystkim dawne przyśpiewki wykonywane przy skubaniu pierza. Porwały tym samym publiczność do wspólnego śpiewania.
Kolejna grupa to Gawędziarze i Śpiewacy z Grębynic – mieliśmy okazję wysłuchać Anny Madej, zdobywczyni I nagrody podczas Festiwalu Godki Krakowskiej 2016 z gawędą „Nasa rodzina”. Pomagali jej członkowie grupy, którzy kolejno wchodzili na scenę. Nie zabrakło pięknych Cyganek i Cyganiątek z Koła Przyjaciół Brzozówki, którzy w pięknych strojach wyśpiewali i wytańczyli ballady cygańskie. Nagle wszyscy uwierzyli we wróżby i chcieli je usłyszeć od Pań z Brzozówki.
Następnie zaprezentowali się Krakowianki i krakowiacy z Koła Regionalnego „Tradycja” z Trojanowic, który przypomniał już zapomniane pieśni ludowe. Nie zabrakło odwagi trzem paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Korzkwi, które zadebiutowały na scenie wykonując trzy piosenki specjalnie ułożone na festiwal. W barwnych kostiumach wkroczyła na scenę liczna grupa „Przyjaciele” przedstawiając bajkę „Ambaras w bajkowym świecie” opartą na bajce o Czerwonym Kapturku, w której jednak biorą udział postacie z innych bajek: Smerf, Baba Jaga, a nawet i Kot w Butach.  Kunsztownego krakowiaka zatańczyli na koniec „Bibiczanie” przedstawiając fragment „Wesela bibickiego”, którego wystawią w całości we wrześniu na boisku w Bibicach.
Oprócz występów na scenie festiwal obejmował również prezentacje w formie stoisk wystawienniczych. Zobaczyliśmy wyjątkowe przedmioty rękodzieła ludowego zrobione przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, można było je obejrzeć, ale i nabyć jako pamiątkę z festiwalu. Panie z Batowic częstowały domowym smalcem, ogóreczkiem i pysznymi ciastami. Stowarzyszenie Koło Integracji Bibic prezentowało pamiątki ręcznie malowane na szkle i nie tylko. Panie z Owczar pokazały przedmioty z dawnego gospodarstwa domowego. Koło Gospodyń Wiejskich z Węgrzc obstawiło swój namiot pysznymi domowymi ciastami. Był nawet tort, który smakował wyśmienicie. U członków Koła z Brzozówki można było nabyć wiklinowe koszyczki i inne przedmioty wykonane ręcznie. Zespół „Bel Canto” udekorował swoje stoisko świeżymi warzywami, nie zabrakło oczywiście marchwi, którą zajadały się dzieci. Goście z podhalańskiej Morawczyny przywieźli swój chleb, smalec, oscypki i częstowali wszystkich na widowni. Marek Płachta, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji, organizator imprezy, w imieniu wójta gminy Zielonki oraz przewodniczącego Rady Gminy Zielonki wręczył wszystkim wykonawcom pamiątkowe dyplomy i nagrody finansowe.
Piknik był też okazją do poznania ciekawej historii przyjaźni sołectwa Zielonki i sołectwa Morawczyna, w której pochowana jest mieszkanka Zielonek Wiktoria Baran. Zasłużyła się w Morawczynie jako odważna i zaangażowana w sprawy tamtejszych mieszkańców nauczycielka, która zginęła śmiercią tragiczną z rąk okupanta. W dowód pamięci o Wiktorii i przyjaźni obu sołectw sołtysi Piotr Łabuda i Władysław Orzechowski uroczyście podpisali porozumienie. Uwieńczeniem tego historycznego momentu były występy gości: zespołu  Lost Indesity z gminy Nowy Targ oraz Włodka Majerskiego z Krauszowa. Góralska delegacja z sekretarz gminy Nowy Targ Beatą Szewczyk na czele przeniosła wszystkich w świat owieczek, oscypka i Tatr. Na koniec grupy z Zielonek i Morawczyny odśpiewały wspólnie utwór, do którego słowa napisała Katarzyna Olszewska–Kizlich.
Sponsorami Festiwalu była firma 3Miary z Węgrzc, wystawiła minigabinet fizjoterapii, w którym można było położyć się na profesjonalnym leżaku i poddać się masażowi. Drugi sponsor firma Iris z Woli Zachariaszowskiej zachęcała do zakupu oryginalnej biżuterii. Dzieci mogły korzystać z darmowych atrakcji przygotowanych przez Gminny Ośrodek Opieki Społecznej w Zielonkach, a były to duże bańki mydlane, malowanie twarzy, zmywalne tatuaże oraz gry i konkursy z nagrodami. Pracownicy GOPS rozdawali najmłodszym słodycze i napoje. Rozpowszechniane były  ulotki i wizytówki informujące o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz o  działalności Punktu Informacji, Wsparcia i Pomocy dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie.

 

Z Morawczyny do Zielonek

Skąd Mały Potok
Płynie przez hale,
Do Zielonek jadą Górale.

 

Zielonki małe,
 i Morawczyna
 ludzi tu  przyjaźń wielka trzyma.

 

Bowiem w Zielonkach
I w Morawczynie
Pamięć wciąż żywa o dziewczynie,

 

Co swoim życiem
Świadectwo dała,
Bo okupanta się nie bała.

 

Ziemia Zieleńska
Ją porodziła,
A na Podhalu Jej mogiła.

 

Teraz po latach
tylu od wojny
dzięki Wiktorii świat spokojny.
Więc się spotkajmy
jak przyjaciele
wszak łączy nas już dziś tak wiele.

 

Bawmy się wolni
Tańczmy, śpiewajmy
I Baranównę wychwalajmy

 

Więcej zdjęć: tutaj

 

DSCN0739
DSCN0754
DSCN0763
DSCN0768
DSCN0770
DSCN0773
DSCN0775
DSCN0777
DSCN0780
DSCN0824
DSCN0835
DSCN0886
DSCN0901
DSCN0957
DSCN0988
DSCN1036

 

Close Menu
 
5 grudnia 2024
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content