Skip to main content
search
Aktualności

Informacja dla użytkowników kanalizacji sanitarnej w gminie Zielonki

By 2 sierpnia 2013No Comments

Ostatnia aktualizacja 2 sierpnia 2013 przez admin

W jaki sposób zadbać o kanalizację sanitarną? Czego nie powinno się do niej odprowadzać? Z kim skontaktować się w przypadku awarii kanalizacji sanitarnej czy przepompowni?
Do kanalizacji sanitarnej można odprowadzać wyłącznie ścieki sanitarne. Powstają one z wód wykorzystywanych w gospodarstwach domowych – do utrzymania higieny osobistej, spłukiwania urządzeń sanitarnych, przygotowywania posiłków itp.
Zabronione jest wprowadzanie do gminnej sieci kanalizacji sanitarnej: wód opadowych i gruntowych, ścieków pochodzących z szamb przydomowych, gnojowicy oraz ścieków pochodzenia produkcyjnego. Wprowadzenie wód deszczowych do kanalizacji sanitarnej przy wystąpieniu intensywnych opadów powoduje przeciążenie hydrauliczne sieci kanalizacyjnych i przepompowni. Efektem tego może być zalanie piwnic, mieszkań, a także terenów niżej położonych posesji oraz wylewanie się ścieków ze studzienek kanalizacyjnych.
Ścieki sanitarne nie mogą zawierać materiałów i substancji, które mogą doprowadzić do zatkania kanalizacji oraz zatkania i uszkodzenia pomp. Obowiązujące przepisy zakazują wprowadzania do kanalizacji sanitarnej: ścieków pochodzenia inwentarzowego i przemysłowego oraz odpadów stałych (tj. żwir, piasek, popiół, kawałki szkła, skór, tekstyliów, pierze, tekstylia, art. higieniczne o większych gabarytach jak podpaski czy pieluchy oraz torby foliowe). Nie wolno do kanalizacji sanitarnej wprowadzać substancji palnych tj. resztki rozpuszczalników, substancji żrących i toksycznych oraz innych odpadów, które mogą spowodować zatkanie kanalizacji lub uszkodzenie pomp na przepompowni ścieków. Do kanalizacji nie można również wprowadzać w/w materiałów po rozdrobnieniu. Bardzo częstą przyczyną powstawania niedrożności sieci kanalizacyjnej (zatkań) jest właśnie wprowadzanie do kanalizacji: podpasek, pieluch, szmat, toreb foliowych, itp.
Często po wybudowaniu kanalizacji sanitarnej w mieszkaniu pojawiają się zapachy pochodzące z kanalizacji sanitarnej. Zgodnie z normami i zasadami projektowania każdy pion kanalizacyjny musi mieć zapewnioną odpowiednią wentylację, a w niektórych przypadkach instalacja wymaga dodatkowych pionów wentylacyjnych.
Celem zapobieżenia nieprzyjemnym zapachom i wyziewom z kanalizacji należy przestrzegać kilku zasad:
•    Pion kanalizacyjny powinien być zaopatrzony w rurę wywiewną umieszczoną z dala od kominów wentylacyjnych i dachowych czerpni powietrza. Odległość wywiewki od otworów okiennych i drzwiowych pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi nie powinna być mniejsza niż 4 m (licząc w poziomie).
•    Zabrania się wprowadzania rur wywiewnych do kanałów wentylacyjnych i spalinowych. Jeżeli wentylacja kanalizacji jest niesprawna (np. gdy wywiewka ma zbyt małą średnicę), pomocne mogą  się okazać obrotowe nasady kominowe, które wspomagają tę wentylację. Średnica pionu jest stała na całej wysokości i równa co najmniej największej średnicy podejścia do pionu.
•    Każde urządzenie sanitarne powinno mieć zamknięcie wodne w postaci syfonu.
•    Można także stosować zawory napowietrzające na podejściach kanalizacyjnych, w których spływanie ścieków jest utrudnione (np. gdy podejście jest zbyt długie, albo ma za dużo załamań). Wówczas zawór umieszcza się za ostatnim przyborem podłączonym do podejścia lub w zestawie odpływowym ostatniego przyboru.
Awarie sieci  kanalizacji sanitarnej i przepompowni ścieków można zgłaszać pod całodobowy nr telefonu: 12 285 02 61, 12 286 32 35.  Po godzinie 15.00, w soboty, niedziele i święta należy nagrać zgłoszenie na automatyczną sekretarkę podając imię i nazwisko zgłaszającego, miejsce (adres)  awarii i telefon kontaktowy. Pozostawienie nr telefonu jest warunkiem koniecznym do podjęcia interwencji przez inżyniera dyżurnego.
PUK w Zielonkach

 

Close Menu
 
14 grudnia 2024
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content