Ostatnia aktualizacja 30 listopada 2023 przez KB
Jak przebiega wdrażanie Strategii Metropolia Krakowska 2030? Jaki smak ma metropolitalna współpraca? Efekty wspólnych działań mijającego roku zaprezentowane zostały podczas IV Forum Metropolii Krakowskiej, które odbyło się 28 listopada 2023 r. w Zamku Królewskim w Niepołomicach.
Forum Metropolii Krakowskiej to cykliczne spotkanie mające na celu podsumowanie mijającego roku działalności Stowarzyszenia oraz prezentację efektów współpracy 15 gmin członkowskich w kolejnym roku wdrażania Strategii Metropolia Krakowska 2030. Tegoroczna edycja forum odbyła się w wyjątkowym miejscu – Zamku Królewskim w Niepołomicach. Wydarzenie otworzył Pan Jacek Majchrowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Krakowska. W swoim wystąpieniu podsumował niemalże 10-letnią współpracę gmin Metropolii Krakowskiej oraz podkreślił wielość zrealizowanych projektów. Następnie odbyło się podsumowanie efektów współpracy gmin Metropolii Krakowskiej w 2023 r., które w tym roku przybrało formę krótkiego filmu. Nieodłącznym elementem spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie jest część inspiracyjna, która tym razem poświęcona była nowoczesnym technologiom oraz narzędziom wspierającym zarządzanie i administrację. Uczestnicy spotkania wysłuchali prelekcji Jowity Michalskiej, cyfrowej ambasadorki Unii Europejskiej i ekspertki w zakresie rozwoju liderów cyfrowej zmiany, która opowiedziała o nowoczesnych technologiach w służbie zarządzania. Prelekcję poprzedziła prezentacja Wojciecha Łachowskiego z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów dotycząca możliwościach, jakie daje gromadzenie i analiza danych. Wojciech Łachowski, kierownik i koordynator projektów badawczo-rozwojowych w IRMiR wraz ze swoim zespołem tworzy Integrator Danych Miejskich IRMiR, który jest pierwszym w Polsce programem badawczo-doradczym poświęconym danym miejskim i ich wykorzystaniu w samorządach.
Na drugą część wydarzenia złożyły się cztery równoległe sesje tematyczne: W oparciu o liczby #odkrywaMY dane miejskie, podczas której forumowicze aktywnie uczestniczyli w trzech prelekcjach. Janina Wilkos-Gad, Kierownik Referatu Współpracy i Promocji w Urzędzie Miasta Pruszcz Gdański opowiedziała o efektywnym wykorzystaniu danych miejskich, Michał Chmurkowski z Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie przedstawił Bank Danych o Mieście, a Paweł Schmidt – Dyrektor Centrum Obsługi Informatycznej Urzędu Miasta Krakowa przybliżył temat gromadzenia i analizy danych w gminach Metropolii Krakowskiej; Zrównoważona turystyka z prezentacjami odkrywającymi założenia nurtu zero waste i zaangażowania społecznego: edukatorka ekologiczna Sylwia Majcher przedstawiła inspirujące działania pomagające ograniczyć ilość produkowanych odpadów, dr Kamila Myrdek-Rak z Water Science And Technology Institute we Wrocławiu zaprezentowała innowacyjną odsłonę rolnictwa miejskiego, a Agata Krzyżek-Gola ze Stowarzyszenia “Tęcza” opowiedziała o działaniach na styku usług społecznych i turystyki. Dane w urbanistyce – z wystąpieniami Tomasza Budziszewskiego z Biura Rozwoju Gdańska pokazującym jak zarządzać transportem w oparciu o dane, Iwony Pylypenko-Wilk z Urzędu Miejskiego w Gliwicach, która zaprezentowała Miejski System Informacji Przestrzennej jako narzędzie partycypacji oraz zespołu pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Józefa Hernika z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który przybliżył rolę sztucznej inteligencji w planowaniu przestrzennym; WspółpracujeMY! – sesja networkingowa z udziałem eksperta w zakresie komunikacji Michała Zalewskiego i Wawelskiej Kooperatywy Spożywczej, w ramach której uczestnicy odkrywali tajniki skutecznej komunikacji. Wydarzenie dostarczyło wielu merytorycznych inspiracji oraz motywacji do dalszych wspólnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Zdjęcia z IV Forum Metropoli Krakowskiej