Skip to main content
search
Relacje

Izba Regionalna otrzymała stuletnie czasopismo krajoznawcze

By 8 lutego 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 8 lutego 2024 przez TN

Izba Regionalna w Zielonkach została ponownie wzbogacona przez Józefa Olchawę o cenne archiwalia dotyczące naszego regionu. Tym razem jest to dar sprzed ponad 100 lat – do zasobu zieloneckiej placówki trafił numer wydawanego od 1910 r. przez Polskie Towarzystwo Krajoznawcze czasopisma „Ziemia”. Egzemplarz, który otrzymaliśmy pochodzi z kwietnia 1923 r.

Wśród różnych interesujących artykułów znajdziemy obszerny opis Korzkwi autorstwa pisarki i działaczki społecznej Emilii Sukertowej. Nakreślono w nim obraz ówcześnie zrujnowanego korzkiewskiego zamku, przywołując przy tym bogate dzieje zamczyska i legendy z nim związane. Analizując tekst, warto podkreślić walory literackie opisów architektury poczynionych przez Sukertową, co pokazuje wrażliwość autorki na dziedzictwo materialne Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tekst dopełniają niezwykle cenne dla współczesnych historyków zdjęcia, dokumentujące stan zachowania byłej rycerskiej siedziby w latach 20. ubiegłego wieku.

Z artykułem poświęconym korzkiewskim zabytkom niejako koresponduje sąsiadujący z nim opis projektu utworzenia w dolinie Prądnika rezerwatu przyrodniczego, sporządzony przez leśnika Stanisława Richtera. Mapie w skali 1:75000 towarzyszy charakterystyka lokalnej szaty roślinnej i czyhających na nią zagrożeń. Richter szczególną uwagę zwraca na skutki gospodarcze karczowania lasów i wypasu kóz powodujących, według jego wiedzy, wylewy Prądnika. W tekście pobrzmiewa także patriotyzm autora. Głosi on bowiem, że dalsze lekkomyślne eksploatowanie doliny będzie „hańbą dla całego kulturalnego społeczeństwa”. Historia pokazała, że Stanisław Richter nie mylił się, a gwałtowne wzrosty poziomu wody na rzece Prądnik (Białucha) to problem, z którym zmagają się także współcześni mieszkańcy gminy Zielonki.

W ramach ciekawostki, wertując dokładniej gazetę, uważny czytelnik znajdzie wzmiankę o tradycji Herodów, którą dr Marceli Nałęcz-Dobrowolski wywodzi ze średniowiecznych misteriów. Fragment ten jest częścią dłuższego, głęboko uźródłowionego, artykułu etnograficznego zatytułowanego „Uosobienie śmierci w wierze ludu polskiego”.

Bardzo dziękujemy Józefowi Olchawie za przekazanie do zbiorów Izby kolejnego tak ciekawego i wartościowego obiektu. Takie dary jeszcze bardziej unaoczniają sens dbania o pamiątki przeszłości, ponieważ stanowią one bezcenny depozyt wiedzy poprzednich pokoleń, które mierzyły się często z podobnymi wyzwaniami, co my.

Szymon Kozieja

Close Menu
 
3 grudnia 2024
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content