Skip to main content
search
Aktualności

Jak kolędować to w Zielonkach! 25-lecie Herodów z Zielonek

By 29 stycznia 2020No Comments

Ostatnia aktualizacja 29 stycznia 2020 przez admin

przeglad9Kolorowym przemarszem ulicami Zielonek rozpoczął się dwudziesty już Przegląd Grup Kolędniczych zorganizowany 26 stycznia. W tym roku wzięło w przeglądzie udział pięć grup z Małopolski: Grupa Kolędnicza z Owczar, Chór Parafii św. Marcina w Klikuszowej, Pasterze z Koźlicy, Robcanie z Rabki i Zespół Regionalny Cyrniawa z Krzeczowa oraz Herody z Zielonek. Ten wyjątkowy wieczór był też okazją do świętowania 25-lecia działalności grupy kolędniczej Herody z Zielonek.

Herody z Owczar jako pierwsze wystąpiły na scenie z tradycyjnym przedstawieniem wydarzeń na dworze króla Heroda po tym, jak rozchodzi się wieść o Bożym Narodzeniu. Ich występ został wzbogacony o obrzęd z Kozą. Owczarscy kolędnicy 6 stycznia wystąpili podczas 50. Miechowskiego i 22. Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych zdobywając drugie miejsce oraz prawo występu na 48.Góralskim Festiwalu w Bukowinie Tatrzańskiej, a Marcin Sosnowski, który odgrywał rolę Żyda za swój występ otrzymał indywidualną nagrodę za najlepszą kreację aktorską. Na zakończenie występu owczarzanie ośpiewali wójta gminy Zielonki Bogusława Króla.
Nie zabrakło artystów z Morawczyny, których z Zielonkami łączy postać Wiktorii Baranówny, młodej nauczycielki, zastrzelonej przez hitlerowców, która może być autorytetem dla młodzieży. Aleksandra Bryja zagrała na pianinie, a na akordeonie Anna Pitoń. Po raz pierwszy dla zieloneckiej publiczności zaśpiewał Chór Parafii św. Marcina w Klikuszowej. Chór powstał z inicjatywy ks. Marcina Maciążki w roku 2011, śpiewa podczas ważnych uroczystości kościelnych oraz bierze udział w różnych przeglądach chórów np. w Mszanie Dolnej.
Gminę Igołomnia-Wawrzeńczyce reprezentowali Pasterze z Koźlicy.  Grupa powstała ponad 60 lat temu. Pastorałka, której geneza sięga XVIII wieku jest przekazywana z pokolenia na pokolenie wśród mieszkańców Koźlicy. Ważnym elementem jest także szopka wraz z kukiełkami, która pochodzi z 1952 roku, a ze względu na wartość historyczną została przekazana Muzeum Etnograficznemu w Krakowie, z którego jest użyczana grupie do występów.
W pięknych strojach i z góralską werwą zaprezentował się zespół regionalny Robcanie z Rabki i Zespół Regionalny Cyrniawa z Krzeczowa. Podczas występu nie tylko zaśpiewali na dwa głosy piękne góralskie pastorałki i tradycyjne kolędy, ale także tancerz popisywał się  tańcem góralskim i „zwyrtał” dziewczynę gdzie reszta dokazywała i „bockowała”.. Podczas występu nie tylko zaśpiewali, ale także zatańczyli. Zwieńczeniem imprezy był występ jubilatów, czyli Herodów z Zielonek. W obecnym składzie: Marcin Karwat, Szymon Sadzik, Kamil Baran, Tomasz Krzak, Adrian Baran, Piotr Nowakowski, Jan Bulak, Michał Karwat, Dariusz Krzak, kolędują już od 10 lat, chodząc po domach i niosąc dobrą nowinę. Kierownikiem zespołu jest Wojciech Karwat, radny powiatu krakowskiego, który podczas herodowych występów przygrywa na trudnym i wymagającym instrumencie, jakim jest haligonka. Zieloneckie Herody siedem razy zdobywały pierwsze miejsce podczas Ogólnopolskiego Konkursu Grup Kolędniczych, a sześć razy miejsce drugie. W tym roku dzięki wygranej podczas miechowskiego Przeglądu Grup Kolędniczych znów będą rywalizować o tytuł najlepszej grupy kolędniczej w Polsce podczas 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.
Dziękuję Bogu, bo to za Jego sprawą Syn Boży przyszedł na świat i możemy tę tradycję kultywować. To bardzo ważne, żeby ta tradycja kolędowania nie zanikła. Zielonki są kolebką powiatowego kolędowania, bo na przegląd przyjeżdżają grupy nie tylko z naszej gminy, ale także z innych miejscowości, a nawet spoza powiatu. Patrząc na młodych wiem, że ta tradycja nie zaniknie – mówił Wojciech Karwat.
Przewodniczący rady powiatu krakowskiego Piotr Goraj wraz z wójtem gminy Zielonki Bogusławem Królem wręczyli dyplomy i nagrody finansowe wszystkim uczestnikom przeglądu. Wśród widzów obecny był przewodniczący rady gminy Zielonki Mirosław Golanko, wiceprzewodnicząca rady gminy Zielonki Marzena Gadzik-Wójcik oraz radni z powiatu krakowskiego i przedstawicie samorządu.
Były gratulacje i podziękowania dla Herodów z Zielonek, a także wspólnie odśpiewane „Sto lat” i życzenia kolejnych tak wyjątkowych jubileuszy. Na organizację przeglądu i jubileuszu Stowarzyszenie Wspierania Społeczności Wiejskiej „Zachariasz” we współpracy z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach otrzymało dofinansowanie z Powiatu Krakowskiego.
KB

Więcej zdjęć: tutaj.

przeglad

przeglad2

przeglad4

przeglad5

przeglad6

przeglad7

przeglad8

Close Menu
 
26 kwietnia 2024
Skip to content