Skip to main content
search
Aktualności

Jubileusz 50-lecia KGW w Węgrzcach

By 17 listopada 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 17 listopada 2016 przez admin

DSCN9460M12 listopada 50 lat działalności świętowało Koło Gospodyń Wiejskich z Węgrzc. Na spotkaniu było mnóstwo gości, gratulacje, jubileuszowy tort i kwiaty.

Gości witały: przewodnicząca Maria Masłowska, jej zastępczyni Bożena Urbańczyk oraz Janina Franczak – skarbnik koła ubrane w piękne stroje krakowskie. Co ciekawe, KGW w Węgrzcach powstało z inspiracji mężczyzn – Władysław Franczak, Jan Witek i Józef Krawczyk, którzy założyli Kółko Rolnicze w Węgrzcach zainspirowali panie, by też się zrzeszyły w organizację. Pierwszą przewodniczącą koła, które już w 1975 roku liczyło 25 członkiń, została Krystyna Ptak. Kolejnymi przewodniczącymi były: Helena Palmowska, Zofia Witek, Janina Franczak, Elżbieta Rzepczyńska, Bogumiła Rajtar, Genowefa Palmowska i obecnie Maria Masłowska. Dzisiaj w KGW Węgrzce działa 12 członkiń i 3 seniorki, do dziś służące dobrą radą: Irena Sandacz, Genowefa Palmowska i Helena Palmowska. Pani Irena, której jak mówi „tylko 10 lat zostało do setki”, oraz ciut młodsza pani Genowefa przybyły na jubileuszowe spotkanie.
Janina Franczak pokrótce przypomniała działalność koła, jego wkład w podtrzymywanie tradycji – polegający zarówno na przekazywaniu wiedzy, jak uwić tradycyjny wieniec dożynkowy i jak ułożyć przyśpiewkę; ale także przekazywaniu kolejnym pokoleniom miłości do krakowskiego stroju. Przypomniała też o tym, że koło współpracuje z wieloma organizacjami społecznymi: miejscowym OSP i klubem sportowym, filią Biblioteki Publicznej; służy pomocą w organizacji imprez: pikników parafialnych, akcji „Czyste Węgrzce”,  przedstawień, np. „Małopolskich Jasełek”, pikników parafialnych – co potwierdził ks. proboszcz Wojciech Warzecha, dziękując gospodyniom za ogrom ciast, które przygotowały dla pielgrzymów mieszkających na terenie parafii Węgrzce podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Ze swoją działalnością panie wychodzą też poza miejscowość, na teren gminy Zielonki: biorą udział w corocznych gminnych dożynkach, Festiwalu Zespołów Ludowych w Zielonkach oraz imprezie promocyjnej gminy „Śledziku u wójta”.
– Cieszy nas to, że mamy swoją świetlicę „Starą Kuźnię”, gdzie możemy się spotykać. Najważniejsze jest to, że mamy finansowe wsparcie z Urzędu Gminy, za co dziękujemy panu wójtowi, oraz od pana sołtysa z funduszy sołeckich – mówiła Janina Franczak.
O zabranie głosu zostali poproszeni i goście: – Macie cegiełkę swojego udziału we wszystkim, co powstało w Węgrzcach, we wszystkim są wasze wspaniałe ręce – podkreślił wójt Bogusław Król. – I nie wstydzicie się kultywować tradycji, ubrać tego pięknego krakowskiego stroju. Życzę Wam wspaniałego rozwoju, bo życie zaczyna się po pięćdziesiątce.
– Spod waszych rąk wychodzą istne dzieła sztuki, które gdybym nie wiedziała, że są wytworem amatorek, nie uwierzyłabym – mówiła Zofia Daszkiewicz, miejscowa poetka.
Gratulacje panie z KGW w Węgrzcach odebrały też od dyrektora Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marka Płachty, dyrektora Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusza Zielińskiego, wiceprezesa Towarzystwa Sportowego Węgrzce Piotra Adamczuka oraz koleżanek z pozostałych kół gospodyń z terenu gminy Zielonki i wielu zaproszonych gości.
Gratulacyjne dyplomy z rąk wójta i dyrektora Centrum Kultury otrzymał zarząd koła oraz obecne na spotkaniu seniorki – Irena Sandacz i Genowefa Palmowska.
MKF

DSCN9460M
DSCN9461M
DSCN9473M
DSCN9486M
DSCN9517M
DSCN9501M
DSCN9543M

 

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/zielonki/photos/?tab=album&album_id=1086892984762153

Close Menu
 
18 maja 2024
Skip to content