Skip to main content
search
Aktualności

KGW z Owczar – 15-lecie. Kobiety wielu talentów, które żadnej pracy ani zabawy się nie boją

By 31 stycznia 2020No Comments

Ostatnia aktualizacja 31 stycznia 2020 przez admin

DSC05548MJubileusz 15-lecia świętowało 25 stycznia 2020 r. Koło Gospodyń Wiejskich w Owczarach. Były wspominki w formie przyśpiewek, żarty i prezenty od kół z innych miejscowości oraz licznych gości. Przygotowano też prezentację, na której przedstawiono historię, dokonania i sukcesy KGW z Owczar.

Przypomniano, że w 2005 r., gdy budowano budynek wielofunkcyjny w Owczarach, ówczesny sołtys Ryszard Krawczyk wpadł na pomysł, aby owczarskie panie założyły Koło Gospodyń Wiejskich. Inicjatywa ta spodobała się i 11 marca 2005 roku dwadzieścia mieszkanek Owczar założyło Koło Gospodyń, na czele którego stanęła Emilia Krzywda. Przez lata skład koła nieco ulegał zmianie, dziś są w nim 22 panie. W 2013 roku po niespodziewanej śmierci Emilii Krzywdy, przewodniczącą Koła Gospodyń została Zofia Maj, która pełni tę funkcję już siódmy rok.

Po raz pierwszy panie z KGW w Owczarach pokazały swoje zdolności, i to nie tylko kulinarne, na otwarciu budynku wielofunkcyjnego „Dolina Owczar” 27 listopada 2006 r.: udekorowały salę, upiekły ciasta, przygotowały sałatki i obsłużyły gości podczas całej imprezy.

– Z duchem czasu i postępu nasz zakres działań się odrobinę wzbogacił – wspominała, prezentująca historię koła, Ewa Maj-Ślusarczyk. – Nasze przedsięwzięcia wspomaga współpraca z młodzieżą, strażą pożarną, organami samorządu gminnego i radą sołecką wsi. Staramy się aktywizować lokalną społeczność, kultywujemy folklor i tradycję ludową.

Panie z koła w Owczarach od prawie 15 lat corocznie organizują w Owczarach zabawę taneczną. Od 2006 roku uczestniczą w dożynkach parafialnych i gminnych – samodzielnie wyplatają wieniec, piszą i wykonują przyśpiewki. W 2015 odkryły też talenty plastyczne i zaczęły robić palmy. Celebrują święta Bożego Narodzenia organizując spotkania świąteczne dla mieszkańców Owczar, a od ubiegłego roku ubierają również wspólnie wielką choinkę w centrum miejscowości.

Program uroczystości był bogaty: usłyszeliśmy przyśpiewki w wykonaniu koła z Owczar, duetu Ewa Maj-Ślusarczyk i Małgorzata Kociarz, jak i pań z KGW z Korzkwi. Nie zabrakło uroczystych gratulacji wygłaszanych i wyśpiewywanych – m.in. przez panów z poprzedniej rady sołeckiej; były też i tańce. Z paniami świętowali, m.in.: wójt gminy Zielonki Bogusław Król, przewodniczący rady gminy Zielonki Mirosław Golanko, radny powiatu krakowskiego Jarosław Raźny, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marek Płachta, ks. proboszcz parafii w Naramie Jan Jurkowski oraz licznie przybyłe reprezentacje wszystkich kół z terenu gminy Zielonki.

DSC05548M
DSC05555M
DSC05565
DSC05577M
DSC05585M
DSC05590M
DSC05603M
DSC05611M
DSC05639RM
DSC05615M

 

Close Menu
 
18 lipca 2024
Skip to content