Skip to main content
search
AktualnościWybory Samorządowe 2024

Komunikat – wybory samorządowe 2024

By 2 lutego 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 2 lutego 2024 przez Marek Skiba

Data wyborów samorządowych 2024 r. została wyznaczona na 7 kwietnia 2024 r, a ewentualna druga tura na dwa tygodnie później – 21 kwietnia 2024 r. Głosowanie  odbędzie się między godziną 7:00 a 21:00.

Aby zagłosować w wyborach samorządowych w gminie Zielonki, należy stale zamieszkiwać na terenie gminy. Osoby, które nie są zameldowane na terenie gminy, powinny zaktualizować swój adres w Centralnym Rejestrze Wyborców. W tym celu należy złożyć wniosek o zameldowanie na pobyt stały albo (w przypadku spełniania warunków) o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. W spisach wyborców w wyborach samorządowych znajdą się wyłącznie ci wyborcy, którzy są ujęci w danym obwodzie głosowania na stałe. Ważne, jest to, że w wyborach samorządowych nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania ani pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania.

Aby  zmienić komisję wyborczą, w której głosujący chciałby oddać głos, należy zaktualizować stały adres w Centralnym Rejestrze Wyborców. Można to zrobić poprzez:

  •  zameldowanie się na pobyt stały, (w urzędzie lub w przypadku obywateli polskich on-line);
  •  złożenie wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w urzędzie gminy Zielonki lub on-line.

Składając wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania, należy pamiętać o dołączeniu do wniosku dokumentów potwierdzających fakt stałego zamieszkiwania pod wskazanym we wniosku adresem, np. imienne rachunki za media w tym lokalu, dokumenty potwierdzające własność, pierwsza strona swojego rozliczenia podatkowego z tym adresem.

Wnioski papierowe można składać w Referacie Spraw Administracyjnych Urzędu Gminy Zielonki, pokój 104 lub 105 (parter) w godzinach pracy urzędu:

  • Poniedziałek – 9.30 – 16.30
  • Wtorek, środa, piątek – 8.00 – 15.00

Uprzejmie prosimy, aby nie odkładać tych czynności na ostatnią chwilę. Zmiany w systemie nie zachodzą automatycznie, a każdy wniosek musi zostać rozpatrzony przez urzędnika, który wprowadza stosowne dane do Centralnego Rejestru Wyborców w obowiązujących terminach ustawowych.

Jednocześnie każdy może sprawdzić, czy jest ujęty we właściwym stałym obwodzie głosowania, za pomocą e-usługi udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji.

Close Menu
 
19 czerwca 2024
Skip to content