Skip to main content
search
Aktualności

Lalka Pucherok ma już 10 lat!

By 4 kwietnia 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 4 kwietnia 2019 przez admin

Pucherok1Pucherok – gminna maskotka narodził się 10 lat temu. Jako pamiątka, zabawka, pomoc dydaktyczna podczas lekcji szkolnych i muzealnych, warsztatów etnograficznych – lalka przedstawiająca Pucheroka w parze z kolegą – lalką Heroda – mają przede wszystkim promować unikatowe zwyczaje ludowe, tak pielęgnowane w gminie Zielonki. Pierwsze lalki Pucheroka swój ostatni szlif zyskały dokładnie 4 kwietnia 2009 roku i od razu stały się m.in. nagrodami w konkursie wiedzy o gminie Zielonki w Radiu Kraków.

Skąd wziął się pomysł? Lalka Pucheroka przedstawia chłopca w tradycyjnym, charakterystycznym stroju, który nawiązuje do sięgającego XVI-wieku zwyczaju krakowskich żaków „chodzenia po pucherach”, jaki przetrwał nieprzerwanie tylko w Bibicach, Zielonkach i Trojanowicach w gminie Zielonki, choć jeszcze przed I wojną światową zwyczaj znany był w ok. 50 podkrakowskich wsiach. Dziś tradycja związana jest z jednym dniem – Niedzielą Palmową – kiedy to młodzi chłopcy ubrani w stożkowe czapy, odwrócone futrem na wierzch kożuchy i przepasani powrósłami chodzą po domach wygłaszając zabawne oracje (wiersze) stukając przy tym rytmicznie laskami. Za to są nagradzani przez gospodarzy rozmaitymi smakołykami zbieranymi do koszyków. Pucheroki można oglądać corocznie w Niedzielę Palmową w Bibicach podczas gminnego przeglądu organizowanego przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. „Pucherok” jest więc nasz – stąd pomysł, by stał się gminną maskotką.

Pomysł stworzenia i koncepcja wyglądu lalki zrodziła się w Dziale Promocji, Informacji i Współpracy CKPiR w głowach Małgorzaty Kmity-Fugiel i Iwony Opałki, one też opracowały koncepcję wyglądu lalek. Wykonawcy lalek mieszkają i pracują w gminie Zielonki. Wytoczenia lalek podjął się stolarz z Zielonek Tadeusz Nogieć, a ubrane zostały przez krawcową Dorotę Król z Garlicy Murowanej.  Do wykonania maskotek zostały użyte ekologiczne, naturalne materiały – drewno i tkaniny – nawiązujące do tradycyjnego ubioru Pucheroków i Herodów. Każda lalka musi być ręcznie ubrana, umalowana – co robią pracownicy CKPiR. Skomplikowane, niemal miniaturowe elementy stroju, takie jak korona czy czapka też muszą być wykonane ręcznie. Lalki są więc w dużej części rękodziełem.
Pierwsza grupa lalek Pucheroków powstała w 2009 roku liczyła zaledwie 22 sztuk. Ale już wykonane rok i dwa lata później w ramach projektu Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki “Pucheroki i Herody – promocja zwyczajów Korony Północnego Krakowa poprzez wytworzenie lalek, druk folderu oraz warsztaty dla uczniów” w setkach egzemplarzy rozjechały się po świecie trafiając m.in. do wszystkich muzeów etnograficznych w Polsce i najważniejszych mediów w kraju. Wówczas powstała też książeczka o historii zwyczaju, a pracownicy CKPiR przeprowadzili warsztaty dla 150 dzieci z 7 szkół w 3 gminach promujące zwyczaj Pucheroków. Po zajęciach warsztatowych dla uczniów szkół z gmin Korony Północnego Krakowa sympatyczna lalka posłużyła też jako pomoc dydaktyczna na warsztatach ze starszą młodzieżą. W lipcu 2013 r. uczniowie z pięciu techników rolniczych z województw lubelskiego, mazowieckiego i pomorskiego poznawało pielęgnowane w gminie Zielonki tradycje i obrzędy, w tym także gminne lalki.
Pucheroki były także jednym z tematów wielkanocnych zajęć w Żywej Pracowni na krakowskim Kazimierzu. W 2016 roku powstał – również z inicjatywy pracowników działu promocji – pucherokowy drewniany breloczek, który został rozdany pielgrzymom z całego świata, jacy odwiedzili naszą gminę podczas Światowych Dni Młodzieży. Co roku podczas rodzinnych warsztatów z CKPiR w Zielonkach prowadzone są zajęcia plastyczne nawiązujące do postaci Pucheroka. Dzieci same wykonują charakterystyczne, kolorowe czapeczki i tworzą swoje laleczki. W 2019 r. warsztaty o Pucherokach dla krakowskich dzieci planuje też fundacja ARTica.
Lalki świetnie promują naszą gminę będąc podarunkami, którzy otrzymali już m.in. konsul , ambasador RP przy UE, wszystkie muzea etnograficzne w kraju, a także znane osoby, m.in. Marcin Meller, prof.Jan Miodek, Jarosław Kret, Ewa Chotomska, ks. kardynał Stanisław Dziwisz.
KB, IO
Historia laleczki Pucherok: tutaj.

Więcej zdjęć: tu.

pucherok2
pucherok3
DSC00241podp
laleczkipodp

 

Close Menu
 
25 kwietnia 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content