Skip to main content
search
AktualnościGZEASInformacje o sieci szkół

Laptopy dla uczniów

By 15 września 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 15 września 2023 przez Marek Skiba

Na podstawie ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, wszyscy uczniowie klas IV szkół podstawowych otrzymają bezpłatnie laptopy. „Laptop dla ucznia” to rządowy program mający za zadanie podniesienie kwalifikacji cyfrowych młodzieży. W ramach projektu przewidziano zakup ponad 394 tys. urządzeń za kwotę przekraczającą 1,1 mld złotych.

Program zakłada, że rokrocznie kolejne roczniki czwartoklasistów będą wyposażane w nowe laptopy. Formalnie jednak laptop będzie przekazywany na własność rodziców ucznia. W tym celu będą zawierane umowy, do podpisania których upoważniony będzie dyrektor szkoły oraz rodzic. W razie odmowy przyjęcia urządzenia na własność, zostanie ono przekazane w formie umowy użyczenia, a właścicielem komputera pozostanie organ prowadzący – w przypadku szkół publicznych jest nim gmina Zielonki.

Rządowy program obejmie również nauczycieli. Dzięki zapisom ustawy, dydaktycy ze szkół podstawowych otrzymają dofinansowanie w wysokości 2,5 tys. zł na zakup laptopa albo laptopa przeglądarkowego. Sprzęt będą jednak musieli zamówić przed 31 grudnia 2025. Docelowo nauczyciel będzie mógł otrzymać bon na zakup sprzętu raz na 5 lat. Bony trafią do nauczycieli, wychowawców oraz innych pracowników pedagogicznych, którzy byli zatrudnieni na dzień 30 września 2023 r. m.in. w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Szkoły z gminy Zielonki otrzymały już laptopy, które będą teraz przekazywane uczniom. Do jednostek publicznych trafiło łącznie 293 laptopy: 42 do Szkoły Podstawowej w Przybysławicach, 93 do Szkoły Podstawowej w Zielonkach, 124 do Szkoły Podstawowej w Bibicach oraz 34 do Szkoły Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej.

Więcej o programie można poczytać na stronie laptopdlaucznia.gov.pl.

MS

Close Menu
 
21 lipca 2024
Skip to content