Skip to main content
search
Ogłoszenia

Likwidacja barszczu Sosnowskiego w gminie Zielonki w 2021 roku

By 25 maja 20214 marca, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 4 marca 2022 przez AO

Zgodnie z Uchwałą Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie z dnia 06.05.2021 r. gmina Zielonki uzyskała dotację w wysokości 23 080,60 zł na realizację zadania pn. „Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie województwa małopolskiego” w granicach administracyjnych gminy Zielonki. Programem zostały objęte zinwentaryzowane stanowiska występowania tej niebezpiecznej i toksycznej rośliny.

W okresie od maja do października zostaną wykonane trzy zabiegi ręcznego, chemicznego i mechanicznego niszczenia roślin barszczu Sosnowskiego na terenie gminy Zielonki z zastosowaniem odpowiednich preparatów chemicznych, materiałów oraz środków. Przypominamy, iż roślina barszczu Sosnowskiego zaliczana jest do gatunków roślin inwazyjnych, czyli szybko i łatwo rozprzestrzeniających się oraz wypierających rodzime gatunki z obszarów ich naturalnych siedlisk, a w konsekwencji prowadząca do ubożenia rodzimej flory. Roślinę tą można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższa, ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Liście barszczu Sosnowskiego są duże i szerokie, o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są koloru białego. To roślina niebezpieczna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, dlatego uprasza się mieszkańców o zachowanie należytej ostrożności w przypadku napotkania tej rośliny. Ponadto informujemy, iż barszcz Sosnowskiego jest objęty zakazem rozmnażania, hodowli i sprzedaży na terenie Polski.

Jak się ustrzec przed poparzeniem:

  • Nie dotykać i nie chwytać roślin przy użyciu gołych rąk.
  • Nie pozwalać dzieciom na zabawę nieopodal barszczu Sosnowskiego, ze względu na rozmiar rośliny i puste łodygi może się ona wydawać dla dzieci szczególnie atrakcyjna.
  • W upalne dni unikać zbliżania się do rośliny, ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze.

Ref. Geodezji, Rolnictwa i Gospodarki Gruntami

1 wfosigw logotype color png

Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content