Skip to main content
search
Aktualności

Młodzież z klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Jerzego Kukuczki w Korzkwi z siedzibą w Przybysławicach uczestniczyła w wymianie polsko-niemieckiej w Minden

By 3 kwietnia 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 3 kwietnia 2024 przez TN


W dniach 16-23 marca 2024 młodzież z klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Jerzego Kukuczki w Korzkwi z siedzibą w Przybysławicach uczestniczyła w wymianie polsko-niemieckiej w Minden.

Uczniowie i nauczyciele zostali bardzo ciepło przyjęci przez rodziny goszczące, a także przez dyrekcję i grono pedagogiczne Ratsgymnasium Minden. W trakcie oficjalnego powitania w auli szkoły zostało wypowiedzianych wiele ciepłych słów powitania i podziękowań, docenienia współpracy, ale najważniejsze było przesłanie, że w tych czasach narastających między narodami konfliktów w tych młodych ludziach jest siła i nadzieja na zbudowanie dobrych relacji i przyjaźni.

Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość poznać bliżej życie codzienne swoich partnerów, odmienne tradycje, kulturę, zwiedzić ciekawe miejsca, a także uczestniczyć w życiu szkolnym. Uczniowie nie tylko obserwowali lekcje swoich kolegów, ale także wspólnie brali udział w zajęciach językowych, sportowych (w tym na lodowisku), warsztatach chemicznych i historycznych, grach i zabawach. Byli też świadkami tradycyjnego zakończenia nauki maturzystów, czyli Mottowoche. W tym samym czasie w szkole gościli uczestnicy wymiany niemiecko-francuskiej, co stanowiło znakomitą okazję do zawierania jeszcze szerszych znajomości i dyskusji międzykulturowych.

W trakcie tego tygodnia młodzież zwiedzała Minden i okolice, między innymi podczas gry miejskiej.  Uczestnicy wymiany odwiedzili też Münster, gdzie pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób przybliżyła im najważniejsze wydarzenia z historii miasta i pokazała kluczowe miejsca: ratusz z Salą Pokoju, kościół św. Lamberta z klatkami skazańców oraz katedrę, w której znajduje się wspaniały zegar astronomiczny. Nie zabrakło też wycieczki do Bremy. Podczas zwiedzania uczniowie poznali najpiękniejsze miejsca w mieście, zobaczyli katedrę, ratusz, pomnik Rolanda, słynne ulice Böttcherstrasse i Schnoor, spróbowali bremeńskich karmelków, uścisnęli nogi osiołkowi – jednemu z czterech słynnych muzykantów.

Gospodarze zadbali też o integrację, również z młodzieżą francuską. Dlatego część programu obejmowała wspólne aktywności, w tym wyjazd na farmę i uczestnictwo w „olimpiadzie farmerów” oraz wieczorek pożegnalny z tańcami.

Wspólnie spędzony czas zaowocował pięknymi wspomnieniami, nowymi doświadczeniami, serdecznymi przyjaźniami, pozwolił też przełamać bariery językowe i uwierzyć młodzieży w swoje umiejętności.

Całość programu oraz podróż zostały dofinansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Agnieszka Kapel

Joanna Błocka

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z wymiany.

Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content