Skip to main content
search
Aktualności

Na Osiedlu Łokietka rozmawiali o zdrowych zębach

By 29 lutego 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 29 lutego 2024 przez TN

Dlaczego zdrowe zęby są tak ważne? Jaki mogą mieć wpływ na cały organizm i co zrobić by zostały z nami na lata? Odpowiedzi na te pytania uzyskali goście wykładu „Zdrowie zaczyna się od zębów” – poprowadzonego przez prof. dr hab. n. med. Jolantę Pytko-Polończyk. Spotkanie zorganizowano w ramach cyklu „Uniwersytet Osiedla Łokietka”. Inicjatywa, której autorem jest Krzysztof Olawski, została wyróżniona nagrodą samorządową „Śledzik 2024”.

— Wszystko zaczyna się tak naprawdę od próchnicy. Dzisiaj uważa się, że na próchnice choruje 3,5 miliarda osób na całym świecie, to jest połowa populacji — mówiła podczas spotkania prof. Jolanta Pytko-Polończyk. — W Polsce na próchnice choruje już prawie 100 proc. 18-latków. Próchnicę w 50 proc. mają nawet dzieci 5-letnie. Dane są zatrważające – dodawała. Zaniedbanie zdrowia zębów to nie tylko problemy natury estetycznej, lecz poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Procesy patologiczne w jamie ustnej, takie jak próchnica zębów z powikłaniami, martwe czy zgorzelinowe zęby i zapalenia dziąseł, są przyczyną powstania ognisk zakażenia oraz choroby odogniskowej. Choroba ta może doprowadzić do rozwinięcia wielu groźnych schorzeń, m.in. zapalenia wsierdzia, a zwłaszcza zastawek sercowych, choroby reumatycznej, kłębuszkowego zapalenia nerek, ropni narządów miąższowych, zapalenia kości, a nawet do uogólnionej sepsy. Dlatego tak ważne jest, abyśmy monitorowali stan swoich zębów poprzez wizyty dentystyczne i dbali o higienę jamy ustnej poprzez regularne mycie zębów, używanie nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej.

Druga część spotkania w ramach UOŁ była tradycyjną już niespodzianką artystyczną. Tym razem wystąpili muzycy z zespołu „The Stouters”- Magda Piotrowska i Michał Górka, którzy zaśpiewali w języku angielskim i gaelic przy akompaniamencie mandoli i bębna bodhran tradycyjne pieśni z Irlandii i Szkocji.

Poniżej publikujemy zdjęcia ze spotkania z prof. dr hab. n. med. Jolantą Pytko-Polończyk.

TN

Close Menu
 
19 kwietnia 2024
Skip to content