Ostatnia aktualizacja 14 października 2021 przez admin
13 października podczas 8. gali nagród powiatu krakowskiego Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki zostało nagrodzone za wybitne osiągnięcia w działaniach na rzecz społeczności lokalnej w 2020 roku w dziedzinie ekologia i ochrona środowiska przyrodniczego. Wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki Jacek Pietrzyk oraz współpracownik stowarzyszenia z ramienia Pracowni Demonstracji Fizyki AGH Michał Kud odebrali nagrodę z rąk Starosty Powiatu Krakowskiego Wojciecha Pałki oraz radnego Powiatu Krakowskiego Wojciecha Karwata.
Przypomnijmy, że takie wyróżnienie Stowarzyszenie otrzymało już z rąk Starosty Powiatu Krakowskiego przed trzema laty. – To już 13. rok systematycznej edukacji ekologicznej na terenie powiatu krakowskiego. Łączna wartość zrealizowanych przedsięwzięć w tym roku zbliży się do 1 miliona złotych. Wkład własny Stowarzyszenie wypełnia wypracowanymi środkami z działalności odpłatnej oraz w głównej mierze z odpisów 1% na nr KRS 00000 48345 – informuje Jacek Pietrzyk, wiceprezes stowarzyszenia. – W 2020 roku nie przerwaliśmy działań z zakresu edukacji ekologicznej. W związku z panującą epidemią we współpracy z partnerami dotychczasowych projektów i dzięki przychylności władz AGH uruchomiliśmy studio do zdalnego prowadzenia zajęć umożliwiających interakcję uczestników z prowadzącym. Tym samym zrealizowaliśmy wart ponad 75 tys. złotych projekt grantowy pn. Energetyczny oddech.
Projekt realizowany był od maja do października 2020 r. przez SRGZ we współpracy ze Stowarzyszeniem Korona Północnego Krakowa, Studenckim Kołem Naukowym BOZON z AGH oraz Pracownią Demonstracji Fizyki WFiIS AGH, finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz gminy: Zielonki, Michałowice, Igołomia-Wawrzeńczyce, Mszana Dolna, Szaflary. Zrealizowano 500 godzin zajęć dla trzydziestu szkół podstawowych z Małopolski (klasy 4-8). Ponad 90% projektu zrealizowano na obszarze powiatu krakowskiego.
– Chęć odejścia od straszenia smogiem i “kopciuchami” powodowała, że pokazywaliśmy zasady działania alternatywnych, często innowacyjnych źródeł energii. – mówi Jacek Pietrzyk.
Dziś prawie każdy uczeń umie wymienić odnawialne źródła energii. Niewielu jednak potrafi wytłumaczyć jak one działają. Wśród osób starszych brak zrozumienia zasady działania jest często barierą prowadzącą do niepodejmowania działań inwestycyjnych w OZE. Głównym przesłaniem projektu było przekazanie w przystępny sposób wiedzy o prawach fizyki i chemii, które towarzyszą wytwarzaniu czystej energii do ogrzewania, chłodzenia i oświetlania domów. Dla szkół opracowano scenariusze dwóch 45-minutowych zajęć, a uczniom rozdano książeczki z opisem prezentowanych podczas zajęć doświadczeń. Do ogółu mieszkańców Małopolski skierowano w lokalnej prasie i na stronach internetowych tekst odkłamujący mity głoszone przez przeciwników OZE.
Obok Stowarzyszenia Nagrody Starosty Krakowskiego w pozostałych kategoriach otrzymali: Stowarzyszenie Scena Kultury Wokalnej “Śpiewanie bez granic” (kat. kultura i sztuka), Towarzystwo Przyjaciół Kamienia (kat. kultura i sztuka) i Ochotnicza Straż Pożarna w Olszowicach (kat. ochr. zdrowia). Nagrody Powiatu Krakowskiego otrzymali: Krzysztof Aureliusz Łuczyński (kat. kultura), Krzysztof Marchewczyk (kat. trener/działacz), Igor Soja (kat. zawodnik – młody talent), Igor Tarasek (kat. zawodnik – młody talent), Inez Durlak (kat. zawodnik), Magdalena Świerczyńska (kat. zawodnik), Maciej Panaś (kat. zawodnik), Dominik Kwinta (kat. zawodnik).
Gratulujemy!
Źródło: SRGZ, FB Powiat Krakowski