Ostatnia aktualizacja 13 kwietnia 2023 przez AO
Do 26 kwietnia br. można składać zgłoszenia do Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski. W 2023 roku Sejmik Województwa Małopolskiego podniósł wartość Nagrody do 25 000 zł.
O wyróżnienie rywalizować mogą gospodarze zabytkowych drewnianych kościółków, cerkwi, dworów, czy drewnianych domostw, które dzięki ich troskliwej opiece zostały zrewitalizowane i wpisują się w zbiór najcenniejszych zabytków kultury materialnej w województwie małopolskim.
Nagrodę można także uzyskać za realizację projektów kulturalno-edukacyjnych promujących drewniane dziedzictwo Małopolski oraz digitalizację zabytkowych obiektów drewnianych.
Od tego roku Nagroda im. Mariana Korneckiego przyznawana jest w trybie dwuletnim za całokształt działalności oraz za realizację wartościowych projektów na obszarze Małopolski w zakresie:
- dbałości o zachowanie zabytkowych obiektów architektury drewnianej, ich utrzymanie i należyte wykorzystanie, w tym zapobiegania zagrożeniom mogącym powodować ich niszczenie,
- adaptacji zabytkowych obiektów architektury drewnianej do nowych funkcji związanych z turystyką, kulturą i nauką oraz na inne cele publiczne,
- adaptacji zabytkowych obiektów architektury drewnianej do celów mieszkaniowych i działalności gospodarczej,
- przeprowadzonych prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkowych obiektach architektury drewnianej,
- badania i dokumentowania zabytkowych obiektów architektury drewnianej,
- promocji zabytkowych obiektów architektury drewnianej,
- “ożywiania” zabytkowych obiektów architektury drewnianej poprzez m.in. organizację koncertów, wystaw i innych wydarzeń artystyczno-kulturalnych i naukowych.
Zgłoszenia do Nagrody mogą składać członkowie Kapituły Nagrody oraz:
- instytucje i organizacje pozarządowe realizujące zadania statutowe w sektorze kultury i ochrony zabytków,
- instytucje kultury,
- stowarzyszenia i izby konserwatorów zabytków,
- podmioty gospodarcze prowadzące działalność w zakresie konserwacji zabytków i dzieł sztuki,
- dyplomowanych konserwatorów zabytków i dzieł sztuki,
- uczelnie wyższe,
- kościoły i związki wyznaniowe,
- jednostki organizacyjne administracji publicznej, samorządowej i rządowej,
- organy administracji samorządowej.
Nagroda jest nagrodą finansową, przyznawaną w oparciu o rekomendacje Kapituły Nagrody i stosowną uchwałę Zarządu Województwa Małopolskiego i wynosi 25 000 zł.
Szczegóły dotyczące przyjmowania zgłoszeń do Nagrody znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.