Skip to main content
search
Aktualności

Narodowe Czytanie „Balladyny” z bibliotekami w gminie Zielonki

By 7 października 2020No Comments

Ostatnia aktualizacja 7 października 2020 przez admin

biblioteka2

Wrzesień już od 9 lat jest miesiącem związanym z akcją Narodowe Czytanie. Co roku Biblioteka w Zielonkach wraz z filiami w Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach aktywnie uczestniczy w tym przedsięwzięciu. W tym roku wspólnie z mieszkańcami naszej gminy przez cały wrzesień czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Jako pierwsi dramat narodowego wieszcza wraz z bibliotekarką z Kulturoteki Bibice omawiali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bibicach. Za pośrednictwem radiowęzła cała szkolna społeczność mogła poznać tło epoki, w której powstało dzieło oraz mało znane fakty z życia autora. Była także okazja usłyszeć fragment „Balladyny” w interpretacji uczniów z klasy 8.
Filia w Przybysławicach, podobnie jak w latach poprzednich, do udziału w akcji zaprosiła okoliczne szkoły. W tym roku do Narodowego Czytania dołączyły ponadto klubowiczki należące do przybysławickiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas licznych lekcji bibliotecznych skierowanych do uczniów Szkół Podstawowych w Korzkwi, Owczarach i Woli Zachariaszowskiej zwrócono szczególną uwagę na występujących w utworze Słowackiego bohaterów fantastycznych. Pierwszym z nich jest władczyni jeziora Gopło – Goplana. Przypomina ona rusałkę, która jest jedną z bardziej znanych postaci w mitologii słowiańskiej. Służą jej Skierka i Chochlik, istoty nazywane przez inne osoby dramatu diablikami. Jak się okazuje nierealne stworzenia bardzo często pojawiają się w literaturze zarówno dziecięcej, jak i dla czytelników dorosłych, a pisarze chętnie sięgają po motywy mityczne, legendarne i baśniowe, by ich odbiorcy mogli na nowo odkrywać dawne wierzenia swoich przodków.
Z kolei filia w Węgrzcach zorganizowała dwudniową imprezę plenerową, która miała miejsce w znajdującym się przy bibliotece ogrodzie. W wydarzeniu wzięli udział członkowie bibliotecznego Dyskusyjnego Klubu Książki, zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych oraz chętni mieszkańcy Węgrzc. Pierwszego dnia wspólne czytanie wybranych fragmentów „Balladyny” poprzedził wykład polonistki i poetki Zofii Daszkiewicz, podczas którego prelegentka przybliżyła zgromadzonym cechy gatunkowe dramatu romantycznego. Drugiego dnia klubowicze z węgrzeckiego DKK dyskutowali o współczesnym obliczu Balladyny, do czego posłużyła im lektura opowiadań kryminalnych zebranych w antologii „Balladyna” wydanej przez poznańskie Wydawnictwo Filia. Do dyskusji wytypowane zostały dwa z nich: „Opowieść pioruna” Łukasza Orbitowskiego oraz „Beata” Małgorzaty Rogali. Spotkaniom towarzyszyła degustacja okolicznościowych słodkości – sernika na zimno i pysznych babeczek ze świeżymi malinami, które przygotowała węgrzecka bibliotekarka.
Dramat Słowackiego czytał również Dyskusyjny Klubu Książki w Zielonkach. Podczas spotkania na stole nie mogło zabraknąć malinowego akcentu – kosz owoców miał nawiązywać do czytanej przez klubowiczki sceny, w której ginie Alina. O akcji pamiętali również uczestnicy wernisażu będącego częścią projektu „Kultura krakowska utrwalona na płótnie”. Zieleńczanki uczęszczające do Centrum Aktywnego Seniora na zakończenie imprezy odczytały pozostałym gościom wybrane fragmenty dramatu.
Katarzyna Gazda

biblioteka3

biblioteka4

biblioteka5

biblioteka6

biblioteka7

Close Menu
 
14 lipca 2024
Skip to content