Skip to main content
search
AktualnościGminy partnerskie

Niech żyje polsko-francuska współpraca

By 25 października 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 25 października 2023 przez TN

Od 20 do 24 października gościła w gminie Zielonki 12-osobowa grupa z partnerskiego miasteczka Hersin-Coupigny, z północy Francji. Tym razem odwiedziła nas delegacja, na czele z merem Jean Marie Caramiaux. Przybyli także jego zastępcy: Simon Favier, Monique Lecompte, Martine Sauvage, radnni miejscy: Jérome Colombani, Danièle Geravais, Annie Iwinski, sekretarz komitetu partnerskiego Thèrése Dieval, studentka języka polskiego Iréne Bois, a także przedstawiciele klubu piłki ręcznej Stephane Degouve, SébastientFonierb i Bertrand Deneve.

Delegacja, która przyleciała w piątek, rozpoczęła swoją wizytę od spotkania w Izbie Regionalnej i poznawania historii i tradycji stroju krakowskiego. Wieczorem goście zostali powitani na uroczystej kolacji, w której udział wziął m.in. wójt gminy Zielonki Bogusław Król, przewodniczący rady gminy Zielonki Mirosław Golanko oraz przedstawiciele rady gminy Zielonki, sołtysi i dyrektorzy szkół.

Ważnym punktem w programie był udział w Święcie Stroju Krakowskiego. Podczas tego wydarzenia uhonorowano statuetką „Śledzika” Gminę i Komitet Partnerstwa z Hersin-Coupigny za lata współpracy z gminą Zielonki. Przez ten czas zrealizowali oni szereg działań zbliżających do siebie nasze gminy. Doceniono też przekazanie darów dla uchodźców z Ukrainy. Podczas uroczystości delegatom został także wręczony prezent, w postaci elementu stroju krakowskiego, jakim jest pięknie zdobiony gorset.

— Szanowni Państwo jako delegacja Hersin-Coupigny jesteśmy wzruszeni i poruszeni niezwykle ciepłym przyjęciem, którym nas obdarzacie. Mamy też nadzieję, że ta współpraca, która trwa już 11 lat, będzie kontynuowana tak jak do tej pory w bardzo dobrej atmosferze i dalej będziemy wymieniać się doświadczenia. Niech żyją Zielonki, niech żyje Hersin-Coupigny i niech żyje nasza współpraca — mówił podczas spotkania mer Jean Marie Caramiaux. Delegacja francuska przekazała także na ręce wójta gminy Zielonki obraz przedstawiający charakterystyczny dla ich regionu krajobraz hałd. Region, w którym znajduje się nasza partnerska gmina, był niegdyś intensywnie eksploatowany górniczo, co spowodowało, że ten widok na stałe wpisał się w pejzaż północy Francji. Pracę w tamtejszych kopalniach po I wojnie światowej znalazło wielu emigrantów z Polski, których potomkowie do dzisiaj stanowią około 20% mieszkańców Hersin-Coupigny.

Podczas wydarzenia delegacja francuska uhonorowała także sołtysa Korzkwi – Janusza Macałę-Wrześniowskiego medalem miasta. Został on doceniony za szopkę bożonarodzeniową – wcześniejszy prezent od gminy Zielonki dla naszych francuskich partnerów. Na ręce wójta gminy Zielonki został także przekazany strój drużyny piłki ręcznej z Hersin-Coupigny.

W gminie Zielonki delegacja odwiedziła teren rekreacyjno-sportowy w Pękowicach i Brzozówce, halę łukową TS Węgrzce oraz OSP Bosutów i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przybysławicach. Goście zwiedzili także Kraków m.in. Stare Miasto, Kazimierz.

TN, KB

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wizyty delegacji:

Close Menu
 
14 lipca 2024
Skip to content