Skip to main content
search
Aktualności

Nowe czujniki jakości powietrza

By 12 kwietnia 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 12 kwietnia 2024 przez Marek Skiba

Na budynku Urzędu Gminy Zielonki, centrum Medycznego w Węgrzcach, budynku OSP Bibice oraz na ośrodku zdrowia w Brzozówce pojawiły się nowe czujniki jakości stanu powietrza. Podają one w czasie rzeczywistym informacje o stężeniu pyłów zawieszonych PM10, PM2.5, PM1, NO2, NO, temperaturę, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne i prędkość wiatru. Dane te można odczytywać na bieżąco, na stronie internetowej. Na stronie można znaleźć również odczyty z innych czujników, rozmieszczonych w całej Polsce.

PM to skrót z angielskiego particulate matter, co tłumaczy się jako cząsteczki stałe. Oznacza rodzaje aerozoli (cząsteczek stałych rozproszonych w gazach) znajdujących się w powietrzu. Na przykład odczyt PM2,5 wskazuje ilość cząstek wielkości 2,5 mikrometra lub mniejszych. Cząsteczki PM2,5 stanowią największe zagrożenie dla naszego zdrowia. Są na tyle małe, że mogą przedostawać się do naszego krwioobiegu. Odpowiadają m.in. za nasilenie się choroby astmatycznej, czy nowotwory płuc. Szkodliwe są także pozostałe pyły zawieszone oraz tlenki azotu.

W przypadku występowania dużego zanieczyszczenia powinniśmy unikać aktywności na zewnątrz oraz powstrzymać się od otwierania okien w naszych domach.

MS

Poniżej prezentujemy zdjęcie czujnika.


Czujnik na budynku Urzędu Gminy Zielonki

Close Menu
 
26 maja 2024
Skip to content