Ostatnia aktualizacja 21 lipca 2023 przez TN
20 lipca zostało otworzone nowe, trzecie pod względem głębokości odwiertu, ujęcie wody w gminie Zielonki. Jest to 10 studnia stanowiąca 8 ujęcie wody pitnej na naszym terenie. Inwestycja gminnej spółki wodociągowej, sfinansowana z jej środków własnych (skumulowany koszt przedsięwzięcia to ok. 550 tys. zł brutto) powstała na działce komunalnej, ulokowanej niedaleko drogi wojewódzkiej nr 794, pomiędzy ul. Klonową w Przybysławicach, a ul. Polną w Brzozówce, obok istniejącego od 2015 roku zbiornika wyrównawczego.
Zadowolenia z otwarcia nowego ujęcia nie kryje prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zielonkach Łukasz Rudzki — Ta inwestycja zwiększa podaż wody dla mieszkańców, niezawodność jej produkcji i ciągłość przesyłu, co jest szczególnie ważne w czasie coraz gorętszych i suchych lat oraz w uwarunkowaniach bardzo szybko zaludniającej się gminy . Odciąża też istniejące ujęcia, szczególnie to znajdujące się w Owczarach. Będziemy mogli je teraz eksploatować w mniejszym stopniu. Nowy odwiert będzie zaopatrywał w wodę m.in. Przybysławice, Brzozówkę, Januszowice i Trojanowice — dodaje.
Maksymalna wydajność ujęcia w Przybysławicach wynosi 30 m3/h. Woda nie wymaga uzdatniania. Do jej dezynfekcji wykorzystywany jest podchloryn sodu. W badaniach sklasyfikowana została jako woda jurajska, o dobrej jakości, z mineralizacją ok. 670 mg/l i ok. 472 CaCO3 mg/l, zatem uznać ją należy za wodę średnio zmineralizowaną, twardą. Cechuje się sporym poziomem rozpuszczonych składników mineralnych, w tym magnezu, którego jest ok. 38,3 mg/l. To największy wynik ze wszystkich gminnych ujęć. Warto zaznaczyć, że magnezu jest w niej więcej niż w popularnych wodach butelkowanych nisko i średnio zmineralizowanych. Cechuje ją także wysoki poziom anionów przy niskim poziomie sodu.
TN
Zdjęcia z symbolicznego uruchomienia studni.