Skip to main content
search
Aktualności

Nowe ujęcie wody

By 21 lipca 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 21 lipca 2023 przez TN

20 lipca zostało otworzone nowe, trzecie pod względem głębokości odwiertu, ujęcie wody w gminie Zielonki. Jest to 10 studnia stanowiąca 8 ujęcie wody pitnej na naszym terenie. Inwestycja gminnej spółki wodociągowej, sfinansowana z jej środków własnych (skumulowany koszt przedsięwzięcia to ok. 550 tys. zł brutto) powstała na działce komunalnej, ulokowanej niedaleko drogi wojewódzkiej nr 794, pomiędzy ul. Klonową w Przybysławicach, a ul. Polną w Brzozówce, obok istniejącego od 2015 roku zbiornika wyrównawczego.
Zadowolenia z otwarcia nowego ujęcia nie kryje prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zielonkach Łukasz Rudzki — Ta inwestycja zwiększa podaż wody dla mieszkańców, niezawodność jej produkcji i ciągłość przesyłu, co jest szczególnie ważne w czasie coraz gorętszych i suchych lat oraz w uwarunkowaniach bardzo szybko zaludniającej się gminy . Odciąża też istniejące ujęcia, szczególnie to znajdujące się w Owczarach. Będziemy mogli je teraz eksploatować w mniejszym stopniu. Nowy odwiert będzie zaopatrywał w wodę m.in. Przybysławice, Brzozówkę, Januszowice i Trojanowice — dodaje.
Maksymalna wydajność ujęcia w Przybysławicach wynosi 30 m3/h. Woda nie wymaga uzdatniania. Do jej dezynfekcji wykorzystywany jest podchloryn sodu. W badaniach sklasyfikowana została jako woda jurajska, o dobrej jakości, z mineralizacją ok. 670 mg/l i ok. 472 CaCO3 mg/l, zatem uznać ją należy za wodę średnio zmineralizowaną, twardą. Cechuje się sporym poziomem rozpuszczonych składników mineralnych, w tym magnezu, którego jest ok. 38,3 mg/l. To największy wynik ze wszystkich gminnych ujęć. Warto zaznaczyć, że magnezu jest w niej więcej niż w popularnych wodach butelkowanych nisko i średnio zmineralizowanych. Cechuje ją także wysoki poziom anionów przy niskim poziomie sodu.
TN
Zdjęcia z symbolicznego uruchomienia studni.

Close Menu
 
18 maja 2024
Skip to content