Ostatnia aktualizacja 2 stycznia 2024 przez Marek Skiba
Bezpieczeństwo w sieci jest dziś równie ważne jak to w świecie rzeczywistym. Często powtarzamy najmłodszym, żeby nie wsiadali do aut ludzi nieznajomych, nie brali cukierków od obcych, czy też zwracamy uwagę, by przestrzegali przepisów ruchu drogowego podczas przechodzenia przez ulicę.
Jednak jak często pouczamy dzieci jak właściwie zachowywać się w sieci? Czy znamy zjawisko phishing-u? Czy wiemy jak zabezpieczać dostęp do naszych kont na portalach społecznościowych albo hasła do maila?
Wychodząc naprzeciw tego typu problemom, w Szkole Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej zorganizowano zajęcia z cyberbezpieczeństwa. W ramach ogólnopolskiego projektu rozwoju kompetencji uczniów i nauczycieli – Cyberbezpieczni 2023 Fundacji PFR, dofinansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów uczniowie m.in. poznawali zjawisko phishingu oraz uczyli się tworzyć silne hasła. Każdy mógł również sprawdzić, czy jego adres email nie był obiektem ataków cybernetycznych.
–Musimy pamiętać, aby unikać prostych haseł do różnych serwisów internetowych – mówiła pani Zofia z Krainy Twórczości, prowadząca zajęcia. – Mocne hasło charakteryzuje się przede wszystkim znakami specjalnymi, których użycie znacząco utrudnia jego złamanie.
Projekt był poprzedzony trzymiesięcznym pilotażem, podczas którego udało się przeszkolić 489 uczniów i 244 nauczycieli.
MS
Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z tego wydarzenia.