Skip to main content
search
AktualnościKGWKoła Gospodyń wiejskichWydarzenia

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Zielonki

By 13 listopada 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 14 listopada 2023 przez Marek Skiba

W 105. rocznicę obchodów Narodowego Święta Niepodległości w gminie Zielonki odbyło się wiele wydarzeń o charakterze patriotycznym, podczas których każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Wieczornica Patriotyczna

Obchody rozpoczęły się w piątek w Szkole Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej. Odbyła się wtedy Wieczornica Patriotyczna. – Po przerwie, m.in. spowodowanej pandemią, wracamy wspólnie do tradycji, która od zawsze w naszej szkole była. – mówił Krzysztof Lepiarczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej. – W dniu polskiego wielkiego święta pamiętajmy o tym, co w przeciągu tych ponad stu lat udało nam się wspólnie, zbiorowym wysiłkiem, jako narodowi osiągnąć oraz o naszych przyjaciołach i sojusznikach.

Podczas obchodów Orkiestra Dęta OSP “Wola” z Woli Zachariaszowskiej zagrała wiązankę pieśni żołnierskich, “Warszawiankę” oraz “Pierwszą brygadę”. Wysłuchać można było także koncertu uczniów klasy harfy Agnieszki Greli-Fedkowicz ze Szkoły Muzycznej I i II st. im. B.Rutkowskiego w Krakowie. Z wyjątkowym programem artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej, a do występu przygotowały je panie Agnieszka Konieczna oraz Magdalena Pasterz. Zwieńczeniem wydarzenia był występ grupy Przyjaciele, z którymi wspólnie odśpiewano pieśni patriotyczne.

Przedszkolaki odśpiewały hymn

Nieco wcześniej, 10 listopada przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach zaprezentowały swój patriotyczny program artystyczny koleżankom i kolegom z młodszych grup oraz wszystkim pracownikom przedszkola.
Dzieci z wszystkich grup wiekowych z dumą prezentowały przypięte biało – czerwone kotyliony. O godzinie 11.11 dumnie odśpiewali hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”, przyłączając się tym samym do placówek oświatowych z całej Polski w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.
Przy okazji takich właśnie świąt dzieci poznają słowa: Ojczyzna, patriotyzm, kultura, flaga, honor oraz symbole narodowe. Uczą się hymnu, dowiadują się, jak ważna jest pamięć o bohaterach naszej Ojczyzny.

Folwark Kultura z wernisażem i wieczorem patriotycznym

W Folwarku Kultura w Owczarach przygotowano wernisaż malarski Adama Banasia z Owczar.
– Jestem bardzo miło zaskoczony. Pomimo deszczu i chłodu na zewnątrz, przyszło wiele osób – mówił Adam Banaś. – Cieszy mnie, że inicjatywa się przyjęła i jest na pewno zachętą do tego, aby dalej działać – kontynuował.

W drugiej część tego wydarzenia, wspólnie odśpiewano pieśni patriotyczne i czytano wiersze. Wiersze recytował Sebastian Szczepaniak. Nie zabrakło Mickiewicza, Norwida, jak i wierszy autorskich. Na scenie wystąpili Michalina i Maksymilian Król oraz Wojciech Karwat.

Wydarzeniu towarzyszyły rozmowy o sztuce i historii, a na koniec wszyscy odśpiewali rotę.

Dzień Niepodległości w Węgrzcach

Punktualnie w samo południe, pod budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej mieszkańcy Węgrzc odśpiewali hymn państwowy. Następnie w ramach wspólnej integracji rozpoczęło się śpiewanie pieśni patriotycznych. Pomocne w tym były śpiewniki, przygotowane przez KGW Przyjaciele Węgrzc. Panie z koła zadbały również o to, aby obecni mogli przypiąć do swych ubrań biało-czerwony kotylion.

Poza wspólnym śpiewem każdy mógł spróbować słodkiego poczęstunku oraz rozgrzać się herbatą z miodem. Zwłaszcza ta druga była niezwykle przydatna, ponieważ pogoda tego dnia nie rozpieszczała obecnych.

Orkiestra Korzkiew z koncertem

W sobotę miał miejsce również koncert Orkiestry Korzkiew w Parafii pw. Narodzenia Jana Chrzciciela w Korzkwi. Podczas koncertu wystąpili soliści – Wiktoria Rybicka i Kamil Sieńko.

Nie brakowało pieśni o charakterze patriotycznym m.in. „O mój rozmarynie”, czy „Szara Piechota”. Wszystkie utwory były nagradzane gromkimi brawami przez licznie zgromadzoną publiczność.

– Mam nadzieję, że będę miała okazję jeszcze zaśpiewać z orkiestrą Korzkiew, zarówno na koncercie, jak i na próbach była cudowna atmosfera – mówiła po koncercie Wiktoria Rybicka.

Kulminacja obchodów w hali sportowej w Zielonkach

Kulminacja gminnych obchodów przypadła na niedzielę, na którą zaplanowano Koncert Patriotyczny zorganizowany przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.

Przed koncertem obecni mogli zapoznać się z wystawą “Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armi Krajowej”, udostępnionej przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Podczas koncertu wykonawcami byli: Michał Kutnik, orkiestra kameralna oraz soliści, chór i grupy dziecięce Zespołu Fermata. Wystąpili również członkowie zespołu Pieśni i Tańca Gminy Zielonki “Czerwone Korale”, “Folklove” oraz, w oficjalnym debiucie, grupa „Starości”. Dyrygentem chóru i orkiestry była Anna Roj, a o przygotowanie muzyczne grup ludowych zadbała Małgorzata Plewniak. Choreografię podczas występu przygotowała Magdalena Łopacińska. Wydarzenie prowadziła Agnieszka Mandat – polska aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna, na co dzień pracująca na Wydziale Aktorskim Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Łącznie na scenie wystąpiło ponad 180 osób, a na hali sportowej zgromadziło się ponad 400 osób.

Poza wspomnianym już debiutem grupy „Starostów”, po raz pierwszy na scenie wystąpiły dzieci, które rozpoczęły swoją przygodę ze śpiewem i tańcem ludowym w październiku tego roku.

Podczas wydarzenia publiczność często włączała się do śpiewów. Gościom szczególnie przypadła do gustu pieśń „Pałacyk Michla” – będąca hymnem wojennym harcerskiego batalionu „Parasol”, powstała w czasie powstania warszawskiego w sierpniu 1944 roku, którą wspólnie wykonano aż dwukrotnie. Wspólnie odśpiewano również Mazurka Dąbrowskiego.

Na końcu przewodniczący rady gminy Zielonki Mirosław Golanko przekazał podziękowania na ręce organizatorów tego wydarzenia.

– Dziękuję przede wszystkim, za tak liczne przybycie – mówiła Anna Roj. – Jest to najlepsze docenienie pracy włożonej przez wszystkich artystów. Za cały wysiłek włożony w to przedsięwzięcie – kontynuowała.

Na sam koniec „na bis” wszyscy razem odśpiewali „Szarą Piechotę”, po której wszyscy odmaszerowali do domów celebrować niepodległość w rodzinnym gronie.

MS, KB

Zdjęcia MS, KB, KWG Węgrzce

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wymienionych wydarzeń.

Close Menu
 
2 maja 2024
Skip to content