Skip to main content
search
Zwierzęta

Ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

By 13 września 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 13 września 2023 przez BL

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że na terenie województwa małopolskiego w w dniach od 23 września do 3 października 2023 roku zostanie przeprowadzona jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienie liw obejmie obszar całego województwa małopolskiego. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów oraz wykładana ręcznie.

Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka/prostopadłościanu koloru zielonobrązowego o intensywnym zapachu rybnym zawierający wewnątrz blister aluminiowo – plastykowy wypełniony płynem.

W okresie wykonywania szczepień zaleca się:
1) prosimy nie podnosić, nie dotykać i nie rozłamywać szczepionki;
2)
przy ewentualnym kontakcie szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi ranami, oczami natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny lub najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej;
3)
każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką zgłosić do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii;
4)
w okresie akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień uprasza się wszystkich mieszkańców województwa o dostosowanie się powyższych zaleceń, a rodziców i opiekunów o przekazanie stosownych informacji dzieciom.

Informacji dotyczących akcji szczepienia lisów udziela:
– Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie – tel.: (12) 293 10 00
– Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Krakowie – tel.:  (12) 411 25 69

Informacja Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w sprawie ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie (.pdf 148KB)

Close Menu
 
20 lipca 2024
Skip to content