Skip to main content
search
Aktualności

Ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

By 13 września 2023No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 13 września 2023 przez BL

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że na terenie województwa małopolskiego w w dniach od 23 września do 3 października 2023 roku zostanie przeprowadzona jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienie liw obejmie obszar całego województwa małopolskiego. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów oraz wykładana ręcznie.

Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka/prostopadłościanu koloru zielonobrązowego o intensywnym zapachu rybnym zawierający wewnątrz blister aluminiowo – plastykowy wypełniony płynem.

W okresie wykonywania szczepień zaleca się:
1) prosimy nie podnosić, nie dotykać i nie rozłamywać szczepionki;
2)
przy ewentualnym kontakcie szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi ranami, oczami natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny lub najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej;
3)
każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką zgłosić do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii;
4)
w okresie akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień uprasza się wszystkich mieszkańców województwa o dostosowanie się powyższych zaleceń, a rodziców i opiekunów o przekazanie stosownych informacji dzieciom.

Informacji dotyczących akcji szczepienia lisów udziela:
– Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie – tel.: (12) 293 10 00
– Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Krakowie – tel.:  (12) 411 25 69

Informacja Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w sprawie ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie (.pdf 148KB)

Close Menu
 
27 lutego 2024
Skip to content