Skip to main content
search
Aktualności

14 oczyszczaczy powietrza dla przedszkolaków w gminie Zielonki

By 10 października 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 10 października 2018 przez admin

4IMG 20181010 115858mBibW trzech placówkach oświatowych gminy Zielonki – w dwóch przedszkolach samorządowych w Zielonkach i Bibicach oraz w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej w Owczarach – znalazły się oczyszczacze powietrza przekazane przez Województwo Małopolskie. 11 urządzeń otrzymały też placówki niepubliczne – przedszkola i żłobki z terenu naszej gminy. Zgłoszenie placówek, do których powinny trafić oczyszczacze, leżało po stronie gminy Zielonki. Województwo kupiło łącznie 1800 oczyszczaczy za ponad 1 mln zł, które trafiły do przedszkoli, żłobków i klubów malucha w całym regionie. Z tego 932 to placówki gminne, a 759 – niepubliczne.
 
Na liście instytucji, które otrzymały oczyszczacze znalazły się też, w Zielonkach: Niepubliczny Żłobek „Przystań Maluszka”  i Niepubliczne Przedszkole „Uniwersytet Malucha” Przedszkole Montessori, w Węgrzcach: Niepubliczne Przedszkole i Niepubliczny Żłobek „Kubisiowy Ogród”, Przedszkole „Bajkolandia 2” oraz Niepublicznie Przedszkole “Chata Skrzata”; w Bibicach: Przedszkole Niepubliczne „Złota Rybka” i Niepubliczne przedszkole „Bajkowe Królestwo”, w Trojanowicach Niepubliczne Przedszkole „Zielone Nutki”, w Woli Zachariaszowskiej Niepubliczne Przedszkole  „Baśniowa Kraina”, a także Niepubliczne Przedszkole ”Promyczek” w Brzozówce i oddział tego przedszkola w Januszowicach. 
Ani gmina, ani placówki nie poniosły kosztów zakupu oczyszczaczy, wystarczyło zadeklarować chęć udziału projekcie. Oczyszczacze powietrza zostały przekazane przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pod nazwą „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej. W zamian obdarowane placówki miały obowiązek przeprowadzić akcję edukacyjną z udziałem dzieci i rodziców, dotyczącą ochrony powietrza. Takie akcje w publicznym przedszkolu w Zielonkach i Szkole Podstawowej w Owczarach  odbyły się 10 października 2018 roku. W Samorządowym Przedszkolu w Zielonkach grupa „Smerfów” pokazała w krótkim przedstawieniu, jak ogromną rolę w naszym życiu pełni powietrze. W tej placówce to już drugi oczyszczacz powietrza – pierwszy placówka zawdzięcza samym rodzicom przedszkolaków. Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom edukacyjnym rośnie nam nowe pokolenie, dla którego dbałość o jakość powietrza i otaczające nas środowisko będzie naturalną częścią życia.
Oczyszczacze od Małopolski swoimi parametrami są dostosowane do potrzeb 60-metrowej sali przedszkolnej i oczyszczają 388 m3 powietrza na godzinę. W ciągu godziny są w stanie dwukrotnie przefiltrować całe powietrze w danym pomieszczeniu. Dodatkowo wyposażono je w filtry HEPA wysokiej klasy H13, które wychwytują nie tylko pyły i szkodliwe substancje, ale także kurz, alergeny i bakterie. 
MKF, IO
Przedszkole Samorządowe w Zielonkach
1DSC02594m
2DSC02570m
3DSC02598m
Przedszkole Samorządowe w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach
4IMG 20181010 115858mBib
Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Owczarach
5DSCN0008 OwczM 1
LIFE IP MalopolskaM 

 

6DSC02613m

Close Menu
 
19 czerwca 2024
Skip to content