Skip to main content
search
Aktualności

Odblaski obowiązkowe dla pieszych – nowe przepisy

By 29 sierpnia 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 29 sierpnia 2014 przez admin

OdblaskiObrazek216

Od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym musi posiadać odblaskowe elementy na swoim ubraniu – nakazuje nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Za brak odblasku będzie groził mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych. Dotychczasowe przepisy nakładały obowiązek noszenia odblasków tylko przez dzieci poniżej 15 roku życia, teraz elementy odblaskowe będą musiały zakładać wszystkie osoby, niezależnie od wieku. 1 września każdy uczeń szkół gminy Zielonki otrzyma opaskę odblaskową.

Ustawa nie precyzuje, jakie mają to być elementy odblaskowe. Mogą to być więc nie tylko kamizelki, opaski, smycze ale i kurtki czy plecaki z wszywkami tego typu. Odblaski nie będą konieczne, gdy pieszy będzie znajdował się na chodniku lub drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Nowy przepis nie będzie miał też zastosowania w strefie zamieszkania, choć zdrowy rozsądek nakazuje, by po zmroku, idąc drogą lub poboczem w terenie zabudowanym mieć na sobie elementy odblaskowe.
Dlaczego to takie ważne? Statystyki Komendy Głównej Policji mówią, iż potrącenia pieszych w 2012 roku stanowiły aż 27 proc. wszystkich wypadków, przy czym szanse pieszego na przeżycie lub choćby wyjście ze zdarzenia bez ciężkich obrażeń są nikłe. Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po zmroku bez odblasków jest prawie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20 metrów, co daje mu niewielkie szanse na reakcję. Rozpędzony do prędkości 60 kilometrów na godzinę samochód w ciągu sekundy przejeżdża bowiem około 14 metrów, a średni czas reakcji kierowcy to właśnie sekunda. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, to kierowca widzi go już z ponad 150 m i ominięcie takiej osoby nie jest problemem.

Close Menu
 
17 lipca 2024
Skip to content