Ostatnia aktualizacja 30 marca 2023 przez TN
Fiestas de la Magdalena 2023 Castellón, to święto upamiętniające założenie w XIII wieku miasta Castelló de la Plana. Przez dziewięć dni okolica wypełnia się paradami, koncertami i imprezami towarzyszącymi. W tym roku wystąpiła tam także Orkiestra Dęta OSP „Wola” z Woli Zachariaszowskiej pod batuta Tomasza Nalepki.
To drugi w historii wyjazd muzyków poza granice Polski. W 2017 roku orkiestra „Wola” reprezentowała powiat krakowski podczas „Dnia Muzyki Dętej” w Unterföhring, w powiecie monachijskim. Tym razem grupa wyjechała jednak znacznie dalej. Podróż do Hiszpanii była możliwa dzięki zaproszeniu, które zostało wystosowane przez zespół mażoretek „Scarlet” z Knurowa. Liderka tej grupy poszukiwała orkiestry do wspólnych występów i dzięki poleceniu trafiła na muzyków z naszej gminy. Jak mówi Karolina Przeniosło, prezes Orkiestry Dętej „Wola” po otrzymaniu propozycji nie było wiele czasu do zastanowienia. — Cała akcja z wyjazdem była równie zaskakująca, jak i ekspresowa, bo kontakt nawiązaliśmy w pierwszym tygodniu lutego, a do Hiszpanii wyjeżdżaliśmy już 13 marca — dodaje.
Wspomniane fundusze na wyjazd udało się uzyskać dzięki wsparciu Gminy Zielonki, Powiatu Krakowskiego i Województwa Małopolskiego. Pomimo ekspresowego tempa program został bardzo dobrze zaplanowany i urozmaicony. Zespół przez cztery dni występował na scenach i ulicach każdej dzielnicy Castellón, co systematycznie było relacjonowane w mediach społecznościowych orkiestry. Muzycy wraz z mażoretkami brali też udział w wieczornych paradach po głównych ulicach miasta, a podczas uroczystego zakończenia festiwalu wystąpili na głównej scenie w samym centrum miasta. Jak wspomina Karolina Przeniosło, wszystkie te występy były niesamowitym przeżyciem dla muzyków i szansą na spróbowanie czegoś nowego. — Wspólne występy z mażoretkami były nie tylko wyjątkowym treningiem gry marszowej, ale przede wszystkim niesamowitym przeżyciem. Nie da się opisać emocji, jakie przeżywa muzyk, który może zagrać dla tak licznej hiszpańskiej i międzynarodowej publiczności w tak wyjątkowej atmosferze, gdzie wszyscy świętują i cieszą się ze wspólnego muzykowania. — wspomina. Muzykom nie zabrakło także pomysłów na urozmaicanie swoich występów. Podczas finałowego koncertu dało się na przykład wystąpić wraz z wokalistką. Utwór „Czerwone Jagody” został przygotowany i przedstawiony po zaledwie 45-minutowej próbie. Do niektórych występów włączali się także widzowie — Hiszpańska publiczność jest wyjątkowa i reagowała na nas bardzo entuzjastycznie. Tańczyli i bawili się razem z nami, co nam dodawało jeszcze więcej energii do występowania. Z relacji naszych opiekunów na miejscu wiem, że byli pod wrażeniem tego, jak to wszystko wyglądało: przepiękne mażoretki, stroje, w których liczył się każdy detal, orkiestra maszerująca w takt muzyki równo z mażoretkami i ta siła muzyki, której dosłownie nie da się opisać — dodaje Karolina Przeniosło.
Taki wyjazd był niewątpliwie okazją do integracji orkiestry i szansą na odpoczynek. Zespół wykorzystał ją idealnie, w przerwie od występów członkowie zespołu wspólnie zwiedzali Castellón, a w drodze powrotnej odwiedzili Barcelonę i Genewę.
TN
fot. Orkiestra Dęta “Wola” z Woli Zachariaszowskiej