Skip to main content
search
KulturaRelacje

Orkiestra Dęta z Zielonek w grze

By 26 maja 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 26 maja 2023 przez Marek Skiba

Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek ostatnio uświetniła dwa wydarzenia – 99. Pielgrzymkę Służby Zdrowia na Jasną Górę oraz tradycyjną procesję z Wawelu na Skałkę z okazji uroczystości Św. Stanisława biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.

Udział w procesji jest już tradycyjną częścią obchodów uroczystości św. Stanisława dla wszystkich członków Orkiestry Dętej z Zielonek. – Poszliśmy zgodnie z naszą tradycją. Zawsze uczestniczymy w procesji na Skałce – mówi Wojciech Karwat, kapelmistrz orkiestry. – Kiedyś było co prawda więcej grania, ponieważ graliśmy również podczas drogi powrotnej na Wawel. Rok temu z tego zwyczaju zrezygnowano, ale nie wyobrażamy sobie nie uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Tydzień później, 21 maja, zielonecka orkiestra wykonała części stałe oraz pieśni na wejście, ofiarowanie oraz komunię podczas uroczystej mszy świętej na szczycie Jasnej Góry, sprawowanej w ramach Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasną Górę. Mszy przewodniczył abp Marek Jędraszewski, który nawiązał do czasów pandemii i podziękował lekarzom za niesiony trud i zaangażowanie w opiekę nad chorymi. Tym razem, w związku z nieobecnością kapelmistrza Wojciecha Karwata, zastępował go Dawid Roj. – Bardzo się cieszę, że miałem tę możliwość. To wielki zaszczyt móc kierować orkiestrą w takim miejscu jak Jasna Góra – mówi Dawid Roj.

Orkiestra Dęta w Zielonkach powstała w 1964 roku. Założył ją ówczesny organista tamtejszej parafii –- Zbigniew Garstka. Od 2006 roku, czyli od śmierci Zbigniewa Garstki, nowym kapelmistrzem został Wojciech Karwat, a orkiestra przerodziła się z parafialnej w Parafialno-Gminną Orkiestrę Dętą.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia i film z wydarzeń.

Close Menu
 
22 czerwca 2024
Skip to content