Skip to main content
search
Aktualności

W orkiestrach dętych jest moc

By 14 września 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 14 września 2015 przez admin

DSCN9086
Świętem muzyki był jubileuszowy X Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych odbywający się 13 września w Zielonkach. Przegląd, w którym wzięło udział osiem orkiestr,  otworzyła i zamknęła widowiskowa musztra paradna, stąd również przeniesienie miejsca festiwalu na boisko LKS Zieleńczanka z dobrze już znanego Parku Wiejskiego.


Powiat krakowski może chwalić się orkiestrami dętymi, a gmina Zielonki ze swoimi trzema formacjami też ma powody do dumy. W orkiestrach muzycy grają bezinteresownie, poświęcając swój wolny czas po pracy czy nauce, nierzadko całymi rodzinami.

Przegląd rozpoczęła Orkiestra Dęta “Wola” z Woli Zachariaszowskiej z kapelmistrzem Lechem Wnukiem. Orkiestra przygotowała musztrę paradną, której układ przygotowali Rafał Grudnik i Piotr Calik, prezes orkiestry, zarazem radny naszej gminy. Przygotowanie musztry wspierał duchowo ksiądz proboszcz z Woli Zachariaszowskiej Michał Kowalski. Orkiestranci z „Woli” wykonali na scenie: “Concerto D’amore” i “La Storia” Jacoba de Haana oraz Marsz nr 1 z drugiej suity jazzowej Dmitrija Szostakowicza.
Następnie wystąpiła miejscowa Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek pod batutą Wojciecha Karwata; kapelmistrz orkiestry zasiada również w radzie powiatu krakowskiego. Wykonali: marsz „Benton Hall”, „Blumenwalzer”, „Let it be” oraz „A Rocky Farm”.
Orkiestrą Dętą “Hejnał” z Więcławic dyryguje Angelika Poznańska. Działają pod patronatem Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach i jest to najstarsza z występujących w niedzielę orkiestr – działa nieprzerwanie od 1896 roku. W tym roku formacja ucieszyła się pierwszym miejscem w Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Więcławicach. Zagrali: „Hoch Heidecksburg” Rudolfa Herzera, „Concerto D’amore” Jacoba de Haana oraz „Ob-la-di, ob-la-da” z repertuaru The Beatles.
Orkiestra Dęta OSP z Dąbrowy Szlacheckiej kierowana przez Sławomira Bukowskiego to muzycy kontynuujący ideę założycieli orkiestry – strażaków ochotników, którzy zawiązali grupę w 1963 roku. Zagrali „Sweet Caroline” Neila Diamonda, „Can’t help falling in love” z repertuaru Elvisa Presleya oraz „Kawałek do tańca” zespołu Poparzeni kawą trzy. I to wszystko z dyrygentem nie nad pulpitem, ale wspierającym orkiestrę instrumentalnie.
Gminna Orkiestra Dęta z Wielkiej Wsi to młodziutka, powstała w 2011 roku orkiestra reprezentująca GOKiS w Białym Kościele. W składzie są uczniowie, a dyryguje nimi Krzysztof Guńka, znad pulpitu dyrygenta grający również na instrumencie. Wykonali: „My way” rozsławione przez Franka Sinatrę, „The Magnificent seven” oraz „Yesterday” zespołu The Beatles.
Orkiestrą „Naramianka” z Naramy kieruje Jerzy Piekara. Formacja istnieje od 1922 roku, reprezentuje Ochotniczą Straż Pożarną w Naramie i Gminny Ośrodek Kultury w Iwanowicach. Zagrali mieszankę melodii filmowych, walc z filmu „Noce i dnie” oraz „Wiwat” L.B. Landowskiego.
Orkiestra Korzkiew to z kolei zespół związany z osobą Edwarda Maja, kompozytora, skrzypka i dyrygenta, który założył orkiestrę w Korzkwi 101 lat temu. Przegląd zaszczyciła swą obecnością córka kompozytora Krystyna Maj-Lepszy, która podzieliła się wiadomością, że twórczość „polskiego króla marszów” doczekała się już dwóch doktoratów. Pani Krystyna udostępnia orkiestrom dętym nuty marszów kompozytora, które nie należą do najłatwiejszych, za to przywodzą na myśl najlepsze tradycje marszowe polskich formacji muzycznych, szczególnie przedwojennego Krakowa. Wtedy trudno było sobie wyobrazić najważniejsze uroczystości patriotyczne bez udziału orkiestry dyrygowanej przez Edwarda Maja. Korzkiewska orkiestra, którą obecnie kieruje Michał Kwiatkowski, to wspaniała pamiątka, jaką nam na terenie gminy Zielonki pozostawił kompozytor. W Zielonkach na koncercie zagrali najlepsze kawałki Zbigniewa Wodeckiego, „Medley” z „Lilo i Stich” oraz „Tak smakuje życie” zespołu Enej.
Co roku oczekiwanym momentem jest wspólne wykonanie utworów przez wszystkie orkiestry pod batutą niezawodnego Stanisława Damiana, niegdyś prezesa małopolskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, obecnie na emeryturze, wieloletniego przyjaciela gminy Zielonki. Wspólnie wykonano: „Pan Szef” Edwarda Maja, „Czerwone maki na Monte Cassino” z towarzyszeniem śpiewającej publiczności oraz „Amigos para siempre”. Przegląd nie ma charakteru konkursu, orkiestry dostały równorzędne nagrody finansowe ufundowane przez powiat krakowski; na sfinansowanie nagród stowarzyszenie Zachariasz uzyskało grant z powiatu krakowskiego. Dyplomy i statuetki wręczyli starosta powiatu krakowskiego Józef Krzyworzeka oraz wójt gminy Zielonki Bogusław Król. Wraz z licznie zgromadzoną publicznością muzyków dopingowali radni gminy Zielonki; wśród nich przewodniczący rady Ryszard Krawczyk i wiceprzewodnicząca Marzena Gadzik-Wójcik. Dopisali przedstawiciele rady powiatu z przewodniczącym Tadeuszem Nabagło oraz sołtysi miejscowości gminy Zielonki.
Atrakcją popołudnia była parada Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry “Grandioso”, której dyrygentem jest Dariusz Krajewski. Utytułowana orkiestra, występująca w wielu krajach świata pokazała, jak widowiskowy może być występ orkiestry dętej. Publiczności trudno było się rozstać z gośćmi – koncertowali nawet przed autokarem.
Jakby muzycznych upominków było mało, pan Stanisław Damian wykonał na trąbce utwór bliski wszystkim, hejnał grany od wieków z wieży mariackiej – mamy nadzieję, że orkiestry słychać było i w jej okolicach.
Impreza odbywała się w atmosferze niedzielnego pikniku, można było popróbować frykasów gospody Obżarciuch; przygotowano też atrakcje dla dzieci. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej realizował projekt „Partnerstwo na rzecz integracji” dofinansowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W ramach warsztatów przygotowano prace plastyczne. Na stoisku Urzędu Gminy w Zielonkach można się było dowiedzieć, jak założyć profil zaufany w ramach projektu „E-urząd”. Na koniec LKS Zieleńczanka zapewnił zabawę taneczną z zespołem Barwa.
Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej Zachariasz oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Wpisywało się ono również w Europejskie Dni Dziedzictwa odbywające się w województwie małopolskim od 12 do 20 września. Organizatorzy dziękują strażakom-ochotnikom z OSP Zielonki za kierowanie ruchem i pomoc przy montażu sceny.
IO

 

Więcej zdjęć: tutaj

 

DSCN8705
DSCN8802
DSCN8855
DSCN8886
DSCN8892
DSCN8962
DSCN8965
DSCN8996
DSCN9115
DSCN8653
DSCN8724
DSCN8817
Close Menu
 
17 września 2024
Skip to content