Skip to main content
search
AktualnościWydarzenia

Pamięci Kazimierza Adamczyka

By 4 października 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 4 października 2023 przez TN

– Bądźcie wdzięczni nade wszystko, mówi pismo, i za tę wdzięczność Wam dziękuję – rozpoczął eucharystię w intencji śp. dyrektora Kazimierza Adamczyka, wieloletniego dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Owczarach ks. Jan Jurkowski z Naramy.

3 października o godzinie 10:00 pracownicy i podopieczni DPS w Owczarach, przyjaciele i rodzina Kazimierza Adamczyka, a także przedstawiciele władz samorządowych zgromadzili się w kaplicy, by modlitwą rozpocząć uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy na cześć zmarłego dyrektora.

Kazimierz Adamczyk urodził się w maju 1950 roku. Po studiach rozpoczął pracę w Szpitalu Psychiatrycznym im. dr. Józefa Babińskiego. Następnie związał swoje życie zawodowe z Domem Pomocy Społecznej w Owczarach, którego został dyrektorem w maju 1991 roku. W swojej pracy działał na rzecz polepszenia warunków bytowych podopiecznych oraz przywiązywał dużą wagę do zmiany charakteru placówki. To on zaczął wprowadzać terapię zajęciową, która na początku praktycznie nie istniała w ośrodku. Zapoczątkował też wyjazdy na urlopy terapeutyczne pomiędzy Domami Opieki Społecznej w całej Polsce.

– Dziękuję za to, że pamiętacie o Kazimierzu. Za to, że jesteście wdzięczni za jego dokonania, za jego pracę, za jego obecność. Mimo tego, że w dzisiejszych czasach często nie chce się pamiętać – wielokrotnie podczas mszy wspominał ksiądz Jan Jurkowski. Podkreślił on również, że kaplica, w której zgromadzili się wszyscy, a która na co dzień służy zarówno pacjentom DPSu, jak i okolicznym mieszkańcom, powstała dzięki inicjatywie dyrektora Adamczyka.

Po mszy uczestnicy udali się pod pamiątkową tablicę ufundowaną przez rodzinę zmarłego, którą najpierw poświęcił ks. Jurkowski, a następnie wspólnie z małżonką zmarłego odsłonił wicestarosta Krakowski Arkadiusz Wrzoszczyk.

– Nie chciał, aby placówka funkcjonowała jak szpital, ale zawsze pragnął, aby wszyscy czuli się tutaj jak w domu – mówiła Katarzyna Paduszyńska, dyrektor DPS w Owczarach. – Chciał zapewnić potrzebującym godne warunki mieszkaniowe, zaspokajać ich najbardziej podstawowe potrzeby. Stać się dla nich oparciem w trudzie życia i przezwyciężyć istniejące nawyki, podstawy i stereotypy. Doskonale mu się to wszystko udało – kontynuowała.

Następnie głos zabrali licznie przybyli goście, wśród których nie zabrakło m.in. rodziny, przyjaciół, czy dyrektorów innych DPS-ów. Głos zabrał również wicestarosta. Odczytany został także list wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, który później przekazano na ręce rodziny.

Po przemowach wystąpiła Małgorzata Łyczko – solistka zespołu Fermata. Chwilę później wszyscy udali się do sali na film o byłym dyrektorze. Pełny wspomnień oraz zdjęć z licznych inicjatyw kreowanych przez byłego dyrektora. Zainspirował on obecnych do wspomnień o byłym dyrektorze i jego podejściu do człowieka.

Kazimierz Adamczyk przeszedł na emeryturę w marcu 2022 r. Nie cieszył się nią długo, zmarł 19 sierpnia 2022 roku po ciężkiej chorobie. Współpracownicy, pacjenci oraz rodzina zapamiętali go przede wszystkim jako osobę skromną, wrażliwą i serdeczną.

MS

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z odsłonięcia pamiątkowej tablicy.

Więcej zdjęć:

Close Menu
 
18 maja 2024
Skip to content