Skip to main content
search
Aktualności

Pierwsze spotkanie Szkoły dla Rodziców we wtorek 29 stycznia

By 24 stycznia 2019No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 24 stycznia 2019 przez admin

Rusza Szkoła dla Rodziców w Zielonkach. 29 stycznia (wtorek) o godz. 16.00 na pierwsze, integracyjne spotkanie pełnomocnik wójta gminy Zielonki ds. przeciwdziałania uzależnieniom Tomasz Gubała zaprasza do Zielonek na ul. Bankową 24. Spotkanie prowadzić będzie dr Karolina Kmiecik-Jusięga. Wstęp wolny, czas trwania 2-3 godz. Więcej o projekcie w rozwinięciu wiadomości.


Szkoła dla Rodziców to jeden z najstarszych i najbardziej rozbudowanych polskich programów przeznaczonych dla tych, którzy wychowując dzieci, zmagają się z codziennymi dylematami, trudnościami, czasem tracą cierpliwość, ale też widzą wielkie wyzwanie w tym, by ich dziecko stało się dojrzałym, wolnym i odpowiedzialnym dorosłym.
W ramach programu, opartego na systemowym ujęciu rodziny oraz koncepcjach psychologii i pedagogiki społecznej, rodzice uczą się między innymi rozróżniania postaw rodzicielskich i pracy nad swoją postawą opartą na miłości i szacunku, stawiania granic w relacjach z dzieckiem bez nerwów, krzyku i kar, radzenia sobie z własnymi emocjami w rożnych trudnych sytuacjach, czy pomagania dziecku w rozpoznawaniu i wyrażaniu jego własnych uczuć. Poznają też metody zachęcania dziecka do współpracy, bycia odpowiedzialnym oraz ćwiczą skuteczne sposoby rozwiązywania konfliktów, które potrafią czasem zatruwać nam życie.
W programie porządkujemy wiedzę, czasami dyskutujemy nad definiowaniem ważnych pojęć (takich jak wolność, miłość, lęk, odpowiedzialność, szacunek), ale przede wszystkim ćwiczymy i pracujemy warsztatowo, wykorzystując własną aktywność, współpracę, otwartość i dzielenie się doświadczeniami związanymi z rolą rodzica. Wielu absolwentów Szkoły dla Rodziców i Wychowawców doznaje „olśnienia” po tym, jak mogą sprawdzić w codziennym życiu proste metody, które działają, a najbardziej uwierające problemy okazują się zwykłym zadaniem do wykonania.
W ramach zieloneckiej Szkoły dla Rodziców planujemy nie tylko realizację profesjonalnego programu. Oferujemy pomoc psychopedagogiczną i poradnictwo w indywidualnych sprawach, wsparcie prawnika i mediatora rodzinnego, tworzymy także grupy wsparcia dla najbardziej potrzebujących tego matek i ojców, a także planujemy organizację Klubu dla Rodziców, w którym każdy będzie mógł porozmawiać, podzielić się codziennością, wypożyczyć książkę o wychowaniu i profilaktyce, napić się dobrej kawy, herbaty oraz znaleźć odpowiedź na swoje pytania związane z rodzicielstwem. A że obowiązki rodziców też przejmują dziadkowie, to i dla nich jest otwarta Szkoła dla Rodziców:)
Serdecznie zapraszamy na spotkanie!
dr Karolina Kmiecik-Jusięga (profilaktyk.org),
pedagog, profilaktyk, nauczyciel akademicki w Akademii Ignatianum w Krakowie

Close Menu
 
2 grudnia 2023
Skip to content