Skip to main content
search
Aktualności

Pierwsze spotkanie Szkoły dla Rodziców we wtorek 29 stycznia

By 24 stycznia 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 24 stycznia 2019 przez admin

Rusza Szkoła dla Rodziców w Zielonkach. 29 stycznia (wtorek) o godz. 16.00 na pierwsze, integracyjne spotkanie pełnomocnik wójta gminy Zielonki ds. przeciwdziałania uzależnieniom Tomasz Gubała zaprasza do Zielonek na ul. Bankową 24. Spotkanie prowadzić będzie dr Karolina Kmiecik-Jusięga. Wstęp wolny, czas trwania 2-3 godz. Więcej o projekcie w rozwinięciu wiadomości.


Szkoła dla Rodziców to jeden z najstarszych i najbardziej rozbudowanych polskich programów przeznaczonych dla tych, którzy wychowując dzieci, zmagają się z codziennymi dylematami, trudnościami, czasem tracą cierpliwość, ale też widzą wielkie wyzwanie w tym, by ich dziecko stało się dojrzałym, wolnym i odpowiedzialnym dorosłym.
W ramach programu, opartego na systemowym ujęciu rodziny oraz koncepcjach psychologii i pedagogiki społecznej, rodzice uczą się między innymi rozróżniania postaw rodzicielskich i pracy nad swoją postawą opartą na miłości i szacunku, stawiania granic w relacjach z dzieckiem bez nerwów, krzyku i kar, radzenia sobie z własnymi emocjami w rożnych trudnych sytuacjach, czy pomagania dziecku w rozpoznawaniu i wyrażaniu jego własnych uczuć. Poznają też metody zachęcania dziecka do współpracy, bycia odpowiedzialnym oraz ćwiczą skuteczne sposoby rozwiązywania konfliktów, które potrafią czasem zatruwać nam życie.
W programie porządkujemy wiedzę, czasami dyskutujemy nad definiowaniem ważnych pojęć (takich jak wolność, miłość, lęk, odpowiedzialność, szacunek), ale przede wszystkim ćwiczymy i pracujemy warsztatowo, wykorzystując własną aktywność, współpracę, otwartość i dzielenie się doświadczeniami związanymi z rolą rodzica. Wielu absolwentów Szkoły dla Rodziców i Wychowawców doznaje „olśnienia” po tym, jak mogą sprawdzić w codziennym życiu proste metody, które działają, a najbardziej uwierające problemy okazują się zwykłym zadaniem do wykonania.
W ramach zieloneckiej Szkoły dla Rodziców planujemy nie tylko realizację profesjonalnego programu. Oferujemy pomoc psychopedagogiczną i poradnictwo w indywidualnych sprawach, wsparcie prawnika i mediatora rodzinnego, tworzymy także grupy wsparcia dla najbardziej potrzebujących tego matek i ojców, a także planujemy organizację Klubu dla Rodziców, w którym każdy będzie mógł porozmawiać, podzielić się codziennością, wypożyczyć książkę o wychowaniu i profilaktyce, napić się dobrej kawy, herbaty oraz znaleźć odpowiedź na swoje pytania związane z rodzicielstwem. A że obowiązki rodziców też przejmują dziadkowie, to i dla nich jest otwarta Szkoła dla Rodziców:)
Serdecznie zapraszamy na spotkanie!
dr Karolina Kmiecik-Jusięga (profilaktyk.org),
pedagog, profilaktyk, nauczyciel akademicki w Akademii Ignatianum w Krakowie

Close Menu
 
27 maja 2024
Skip to content