Skip to main content
search
Aktualności

Postępy przy Północnej Obwodnicy Krakowa – wniosek o pierwszy ZRID złożony

By 13 stycznia 2020No Comments

Ostatnia aktualizacja 13 stycznia 2020 przez admin

POK 1 mKrakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – inwestor budowy Północnej Obwodnicy Krakowa (S52) – przygotował dwa wnioski o zgodę na realizację inwestycji drogowej (ZRID). 2 stycznia 2020 r. GDDKiA złożyła wniosek do wojewody małopolskiego o wydanie decyzji ZRID dla Północnej Obwodnicy Krakowa na odcinku przebiegającym przez Zielonki i Batowice. Na drugi odcinek, przebiegający od węzła Modlnica (gm. Wielka Wieś) do Zielonek, wniosek o ZRID ma zostać złożony do końca stycznia 2020 r., ze względu na przedłużające się uzgodnienia z konserwatorem zabytków dotyczące ochrony szańców fortu Pękowice (po uwagach konserwator konieczne okazało się przesunięcie lokalizacji obiektu inżynierskiego i obniżenie drogi względem terenu). Prace budowlane mają się rozpocząć po uzyskaniu decyzji ZRID. – Chcielibyśmy rozpocząć je w połowie tego roku – informuje Iwona Mikrut, rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA.

 Północna Obwodnica Krakowa ma być dwujezdniową drogą ekspresową o długości 12 km 327 m, począwszy od węzła Modlnica (rozbudowa węzła o 4 łącznice) do węzła Kraków-Mistrzejowice; z czego 6,7 km biec ma po terenie gminy Zielonki, przez 6 miejscowości: Zielonki, Bibice, Węgrzce, Bosutów, Dziekanowice, Batowice. Na trasie powstaną jeszcze trzy węzły: Zielonki – będzie to węzeł zespolony na skrzyżowaniu POK z ulicami: Na Zielonki, Ks. Adama Zięby, Waliszewskiego, Na Popielówkę i projektowaną przez Zarząd Dróg Wojewódzkich Trasą Wolbromską; węzeł Węgrzce – w miejscu skrzyżowania z drogą krajową E7; oraz węzeł Batowice – na przecięciu z drogą powiatową 1256K. Jezdnia dla każdego z kierunków będzie miała po trzy pasy ruchu. W ramach inwestycji mają powstać trzy tunele – pod miejscowością Zielonki i rzeką Prądnik (o długości 870 m), pod wzgórzem w Batowicach (653 m) i na terenie Krakowa pod wzgórzem „Syberia” (98 m); 27 obiektów mostowych oraz 20 km dróg zbiorczych dojazdowych. Północna obwodnica ma odciążyć ulice Krakowa od ruchu tranzytowego.

Przypomnijmy, że umowę na projekt i budowę Północnej Obwodnicy Krakowa podpisano 13 listopada 2018 r. z konsorcjum firm: tureckiej Gulermak i polskiej Mosty Łódź. Koszt zadania to 1 427 968 500 zł. Wykonawca ma przygotować projekt, wybudować drogę i uzyskać pozwolenie na użytkowanie w ciągu 47 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (tj. od 15 grudnia do 15 marca). Zakończenie inwestycji planowane jest w 2023 r.

POK 1 m
POK 2 m
POK 3 m
POK schemat m

 

Close Menu
 
26 kwietnia 2024
Skip to content