Skip to main content
search
Relacje

Projekt “EtnoPolska2019” realizowany przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach

By 6 listopada 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 6 listopada 2019 przez admin

Konferencja EtnoPolska 2019 12.10 12212 października w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach odbyła się konferencja podsumowująca projekt „EtnoPolska 2019” realizowany przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach. Projekt miał za zadanie zjednać miłośników dziedzictwa kulturowego, nawiązać interakcje międzypokoleniowe oraz zaszczepić miłość do folkloru wśród młodych mieszkańców.

W trakcie projektu zorganizowany był konkurs na najciekawszy wywiad etnograficzny, którego zwycięzcą został Tomasz Prochal. Przeprowadzony jesienią cykl lekcji w gminnych przedszkolach i szkołach na temat lokalnej kultury ludowej wzbogacił młodych obywateli w podstawową wiedzę o kulturze ludowej. Ankiety przeprowadzane w trakcie zajęć dostarczyły informacji o świadomości uczniów na tematy folkloru, dziedzictwa kulturowego i działań Izby Regionalnej.
Zwieńczeniem projektu była konferencja pn. „Krakowiacy Zachodni. Współczesne postrzeganie dziedzictwa”. W jej ramach 12 października, Jan Bulak, doktorant z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zaprezentował postać ks. Adama Zięby, dawnego proboszcza w Zielonkach, dr Piotr Czepas z Muzeum Etnograficznego i Archeologicznego w Łodzi opowiedział o działalności przemysłowej mieszkańców gminy Zielonki. Katarzyna Chodoń, na co dzień aktywna regionalistka, wprowadziła zebranych w tajniki przygotowania „Oczepin w Rydlówce”, dr Stanisława Trebunia-Staszel, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przedstawiła kilka refleksji na temat kształtowania kultury lokalnej, a Agnieszka Marczak z Muzeum Etnograficznego w Krakowie opowiedziała o strojach krakowskich z etnograficznego punktu widzenia.
Projekt został zrealizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu „EtnoPolska 2019”.
Kinga Strzelecka, red. IO

Konferencja EtnoPolska 2019 12.10 27
Konferencja EtnoPolska 2019 12.10 19
Close Menu
 
25 lipca 2024
Skip to content