Skip to main content
search
Relacje

Przedświąteczne wybryki kolędników

By 10 grudnia 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 10 grudnia 2014 przez admin

rynek1

Co roku w grudniu, już od 1998 roku, na krakowskim Rynku Głównym z mieszkańcami Krakowa i turystami spotyka się gmina Zielonki, zapraszając do siebie. Wizytówką gminy są jej różnorodne grupy artystyczne, które tym razem w niedzielę 7 grudnia opanowały scenę towarzyszącą Targom Bożonarodzeniowym.

W świąteczny nastrój wprowadziła orkiestra dęta „Wola” działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Zachariaszowskiej pod kierownictwem kapelmistrza Lecha Wnuka, w orkiestrze mogliśmy posłuchać młodych instrumentalistów „zdobytych” dzięki warsztatom zorganizowanym w zeszłym roku. Orkiestra tradycyjnie już otwiera prezentację na Rynku swoim koncertem. Podczas tego występu życzenia dla wszystkich Krakowian i gości złożyli wójt gminy Zielonki Bogusław Król oraz przewodniczący Rady Gminy Zielonki Ryszard Krawczyk. Wymienili również upominki z gospodarzem targów, prezesem agencji Artim, Dariuszem Michalakiem. Do spędzenia czasu wspólnie z kolędnikami z gminy Zielonki zachęcał dyrektor Marek Płachta z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, które zorganizowało pokaz.
Herody z Owczar zabawiły widzów inscenizacją wydarzeń na dworze króla Heroda, gdy ten na wieść o narodzeniu Mesjasza wydaje rozkaz rzezi niewiniątek i spotyka go za to okrutna kara. Herody kierowane przez Ryszarda Krawczyka, przewodniczącego Rady Gminy Zielonki i sołtysa Owczar, wcielającego się w postać władcy Judei, wzbogacają swój występ o obrzęd z Kozą, którą Żyd z pomocą Lekarza próbują przywrócić do życia.
Grupa “Przyjaciele” z Garliczki i okolic wystąpiła z kolędami i pastorałkami. To bardzo liczna grupa, w której występują całe rodziny. Wśród kolędników są i aniołowie, i diabły, Święta Rodzina i nawet Ksiądz, który nie zaniedbał posługi wśród publiczności, chętnie fotografującej się z kolędnikami. Diabły smoliły policzki nawet dyrygentom, trzech Żydów opowiadało anegdoty, dzieci mogły pogłaskać Kozę. Grający w tym zespole Żyda sołtys Garlicy Duchownej Artur Nogieć prawie nie opuszczał sceny – wcześniej ośpiewały go Herody z Owczar, a na akordeonie akompaniował też kolejnej grupie, czyli Herodom z Trojanowic – działającym przy Kole Regionalnym Tradycja. Młode chłopaki świetnie sobie poradziły w charakterystycznym dla okolic Krakowa obrzędzie kolędniczym. Kozę znowu trzeba było wystraszyć, a ośpiewaniu młodej dziewczyny też stało się zadość. Trzeba pamiętać, że ośpiewanie przez Herody ma przynieść szczęście w nadchodzącym roku.
Gawędziarze i Śpiewacy z Grębynic to grupa wykonująca pastorałki i gawędy w gwarze krakowskiej. Kultywują tradycję podkrakowskiej mowy również w formie ciekawych gawęd.
Orkiestra Korzkiew pod batutą Michała Kwiatkowskiego zaprezentowała utwory świąteczne. Młodzi orkiestranci wykonywali także partie wokalne. Utwory, w tym takie jak „Last Christmas”, podobały się bardzo, były prośby o bis.
Chór Fermata stawił się licznie. Kierująca nim Anna Roj przyznała, że wielu chórzystów debiutowało na tym koncercie. Bardzo dobrze wypadli w repertuarze a capella, a wśród wykonanych pastorałek znalazła się również jedna w języku ukraińskim. Chór Fermata rozprowadzał cegiełki na swoją działalność, a cegiełka to nie byle jaka – jest nią najnowsza płyta zespołu: „Piosenki pachnące jaśminem”, na której zespół wykonuje piosenki Agnieszki Osieckiej.
Spotkanie trwające do zmroku zakończyła Parafialno-Gminna Dęta z Zielonek kierowana przez Wojciecha Karwata. To również międzypokoleniowa formacja dęta, a w jej wykonaniu wspaniale brzmią krakowiaki, wykonali również „White Christmas”, choć jeszcze śnieg pozostawał w sferze świątecznych marzeń.
Widzowie wysoko oceniali kunszt aktorski zespołów herodowych i kolędniczych. Na stoisku promocyjnym można było otrzymać wydawnictwa promocyjne o gminie Zielonki, w tym wydane w tym roku mapy gminy szlaków turystycznych i rowerowych. Do kupienia były upominki w postaci uroczych aniołków i diabełków oferowanych przez stowarzyszenie „Perła Pękowic”. Diabełki wykonała własnoręcznie Romana Toft ze stowarzyszenia, radna gminy Zielonki.
Publiczność jak co roku dopisała, dzieci były szczególnie zadowolone z możliwości zabawy z kolędnikami. Tym czterogodzinnym występem liczni reprezentanci gminy złożyli najlepsze, w tym muzyczne, życzenia i, mamy nadzieję, skutecznie zaprosili do gminy Zielonki w Nowym 2015 Roku.
Więcej zdjęć w ALBUMIE.
IO

rynek2

rynek3

rynek4

 

Close Menu
 
27 kwietnia 2024
Skip to content